Nawigacja

Aktualności

„Okrągły Stół – fakty i mity”. Spotkanie z prof. Antonim Dudkiem na kieleckim Przystanku Historia IPN

Na kieleckim „Przystanku Historia” IPN odbyło się 14 lutego 2019 r. spotkanie z historykiem i politologiem prof. Antonim Dudkiem, poświęcone początkom kształtowania się III Rzeczpospolitej.

Spory o ocenę procesu upadania komunizmu w Polsce trwają do dziś. Wśród wątków, które poruszone zostały w dyskusji, znalazły się przyczyny rozpadu dyktatury komunistów w Polsce i jego skutki oraz motywy, którymi kierowały się obie strony uczestniczące w obradach.

Problem polega na tym, że jedna strona sporu mówi wyłącznie o sukcesie Okrągłego Stołu, zaś druga wskazuje jedynie na koszty tego przedsięwzięcia – zwrócił uwagę prof. Dudek. Jego zdaniem Okrągłego Stołu nie można nazwać zdradą. – O zdradzie narodowej możemy mówić wówczas, gdy na przykład ktoś jest funkcjonariuszem niepodległego państwa polskiego i zaczyna współpracować z obcym wywiadem. Przy Okrągłym Stole mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której z jednej strony byli przedstawiciele władzy komunistycznej, która nie miała legitymacji społecznej, bo wiadomo, jak została zainstalowana po wojnie. Po drugiej stronie natomiast zasiadła część opozycji – tej, która miała poparcie Zachodu. Część opozycji czuła się pominięta i oszukana, ale to była wina generała Jaruzelskiego. On nie chciał rozmawiać z Kornelem Morawieckim, który z nim też nie chciał rozmawiać. Natomiast chciał z Jaruzelskim rozmawiać Wałęsa i jego doradcy, więc się dogadali.

Podsumowując okres 30 lat od transformacji prof. Dudek stwierdził, że zdecydowanie więcej jest plusów niż minusów. – Patrząc, gdzie Polska była na mapie świata m.in. pod względem położenia geopolitycznego, wskaźników gospodarczych i poziomu życia ludzi i gdzie jest dzisiaj, to mam wrażenie, że znacznie więcej rzeczy nam się udało, niż nie udało – podkreślił prof. Dudek.

Spotkanie w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach, zatytułowane „Okrągły Stół – fakty i mity”, było kolejnym wydarzeniem z cyklu „Kłopoty z historią”.

do góry