Nawigacja

Aktualności

Uroczystość patriotyczna w Raciechowicach

Dyrektor krakowskiego IPN odsłonił nową tablicę na pomniku walczących o Niepodległą

W Raciechowicach (pow. myślenicki) dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał i wójt gminy Wacław Żarski odsłonili 21 grudnia 2018 r. tablicę pamięci żołnierzy AK oraz bohaterów, poległych w walce o niepodległość ojczyzny. Krakowski IPN sfinansował odnowienie tablicy.

Uroczystość, w której uczestniczył m.in. wiceburmistrz Myślenic Mateusz Suder, rozpoczęła się od mszy świętej w kościele parafialnym w Raciechowicach, a zakończyła spotkaniem opłatkowym w sali Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych. Dr Musiał odczytał zgromadzonym list od prezesa IPN dr. Jarosława Szarka.

„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy... Raciechowice oraz okoliczne miejscowości stanowią znakomity przykład na prawdziwość słów naszego hymnu narodowego” – napisał m.in. prezes IPN. „Latem 1944 r. Niemcy przekonali się boleśnie, jak niezłomna jest siła ducha tutejszych Polaków. Zresztą już od początku okupacji nie potrafili tak naprawdę opanować tego obszaru, a po pięciu latach – gdy mogło im się wydawać, że są górą – musieli oddać tę ziemię żołnierzom Armii Krajowej i współpracujących z nimi innych polskich organizacji konspiracyjnych.
W całym kraju trwała Akcja „Burza”, a w Warszawie czyniono ostatnie przygotowania do powstania, tymczasem na terenach Beskidu Wyspowego i Pogórza Wielickiego żołnierze Obwodu Murawa AK, pod dowództwem ppor. Wincentego Horodyńskiego ps. Kościesza, wywalczyli skrawek wolnej Polski. Okolice Dobczyc, Raciechowic i Wiśniowej poczęto nawet nazywać Rzeczpospolitą Raciechowicką.
Do września 1944 r. wyzwolony obszar pozostał pod kontrolą Polskiego Państwa Podziemnego”.

W Raciechowicach oraz okolicznych miejscowościach operowały w czasie II wojny światowej oddziały Armii Krajowej i inne ugrupowania konspiracyjne. Pod koniec lipca 1944 r. żołnierze Obwodu „Murawa” AK, pod dowództwem ppor. Wincentego Horodyńskiego „Kościeszy”, wyparli Niemców z tego obszaru. Okolice Dobczyc, Raciechowic i Wiśniowej nazywano wówczas „Rzeczpospolitą Raciechowicką”. Pod kontrolą Polskiego Państwa Podziemnego pozostawały do września 1944 r.

Przy moście w pobliskim Glichowie 12 września 1944 r. rozegrała się wielka bitwa partyzancka z Niemcami. Po zwycięstwie oddziałów AK okupanci dokonali krwawej zemsty na ludności cywilnej. Wymordowali ponad 130 mieszkańców m.in. Wiśniowej, Lipnika, Węglówki, Czasławia i Smykani.

do góry