Nawigacja

Aktualności

„Niezwykła kobieta. Gen. Elżbieta Zawacka (1909-2009)”. Spotkanie z cyklu „Historia dla każdego” – Kielce, 19 grudnia

W Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach (ul. Warszawska 5) 19 grudnia 2018 r. (godz. 17) odbędzie się wykład, poświęcony niezwykłej kobiecie, która jeszcze za życia stała się legendą – generał Brygady Wojska Polskiego Elżbiecie Zawackiej „Zo”.

O życiu jedynej kobiety w szeregach cichociemnych opowie dr Katarzyna Minczykowska. W 1997 r., jako studentka III roku historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, została zatrudniona przez Zawacką w prowadzonej przez nią Fundacji „Archiwum i Muzeum Pomorskie AK” (od 2009 r. Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej), gdzie była dokumentalistką, kierownikiem działu Archiwum Wojennej Służby Polek, kierownikiem całego archiwum, sekretarzem zarządu i jego wiceprezesem. W 2014 r. wydała pierwszą naukową biografię gen. Zawackiej „Cichociemna. Gen. Elżbieta Zawacka »Zo« (1909–2009)”, za którą otrzymała Nagrodę Klio I st. w kategorii autorskiej (2015).

Elżbieta Zawadzka to emisariuszka komendanta głównego ZWZ do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie, organizatorka kurierskich szlaków zachodnich, jedyna kobieta wśród cichociemnych (spadochroniarzy AK), żołnierz Komendy Głównej ZWZ-AK, powstaniec warszawski, uczestniczka II konspiracji niepodległościowej, więzień okresu stalinowskiego, wybitna andragog, wieloletnia społeczniczka, a także inicjatorka powstania Fundacji Archiwum Pomorskie Armii Krajowej.

Wykład dr Minczykowskiej będzie kolejnym spotkaniem w stałym cyklu „Historia dla każdego”, w którym eksperci prezentują w przystępnej formie zagadnienia dotyczące dziejów Polski.

do góry