Nawigacja

Aktualności

Preludium do Krakowskich Zaduszek Jazzowych – 25 października 2018

Premiera albumu „Jazzowe dzieje Polaków. Biografia wielogłosowa”

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na preludium do 63. Krakowskich Zaduszek Jazzowych – premierę albumu Andrzeja Wasylewskiego „Jazzowe dzieje Polaków. Biografia wielogłosowa”. Spotkanie odbędzie się 25 października (czwartek) 2018 roku, o godzinie 18.00, w Piwnicy pod Baranami, Rynek Główny 27.  

W programie:

 • pokaz fragmentu filmu Andrzeja Wasylewskiego „Jazzowe dzieje Polski”
 • dyskusja o albumie Andrzeja Wasylewskiego „Jazzowe dzieje Polaków. Biografia wielogłosowa”.
  W dyskusji udział wezmą:
  Andrzej Wasylewski – autor
  Tomasz Handzlik – panelista
  Prowadzenie – Antoni Krupa
 • koncert Antoniego Krupy – wokal, gitara
 • koncert zespołu jazzowego w składzie:
  Janusz Grzywacz – instrumenty klawiszowe
  Marek Stryszowski – wokal, saksofony

Wstęp wolny.

Książka „Jazzowe dzieje Polaków” to wielogłosowa opowieść o polskim jazzie największych twórców muzyki tego gatunku, m.in. Jerzego Dudusia Matuszkiewicza, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Michała Urbaniaka, Andrzeja Trzaskowskiego, Zbigniewa Namysłowskiego, Wojciecha Karolaka, Tomasza Stańki, Włodzimierza Nahornego… Z muzykami rozmawiał reżyser i operator filmowy Andrzej Wasylewski, który całość uzupełnił zdjęciami z żartobliwym komentarzem Wojciecha Karolaka oraz czterema krążkami DVD z filmem „Jazzowe dzieje Polski”, koncertem Jarka Śmietany i muzycznym filmem biograficznym – „Andrzejowi Trzaskowskiemu pro memoria”.

Zaduszki Jazzowe w nocy z 1 na 2 listopada 1958 r. w Krakowie przy ulicy Bogatki 3. To nie było niestety wejście smoka, raczej zajączka, wejście małego zajączka, Karolaka. Chociaż nie wiem, jak bym się starał, żeby z tego, co mówię, nie wyzierała nostalgia za tymi czasami, to jednak przebija się ona w sposób nieunikniony. W domu jestem za to bardzo krytykowany i słusznie, bo nie powinno się żyć przeszłością. Ale nic na to nie poradzę, każdy normalny człowiek wspomina z największym sentymentem lata, kiedy miał ich dwadzieścia czy dwadzieścia parę. Są też pewne niezmienne upodobania, można mieć takie. Jestem jednym z tych upartych ludzi, którzy uwielbiają sytuacje z tamtej epoki, np. kocham sposób ubierania się z przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Nic te go nie przebije. Kobiety były wtedy najpiękniejsze, bo chodziły w szpilkach, w spódnicach na sztywnych halkach, były najbardziej kobiece. Do tych czasów tęsknię. Nie wiem, czy to fizjologia, ale już nigdy potem bez tak nie pachniał, jak wtedy. Nie mam żadnych skłonności do pisania wierszy, nie należy mnie podejrzewać, żebym leciał jakąś banalną literaturą. Po prostu pamiętam zapach Plant  krakowskich na wiosnę w tam tych latach. I nigdy już potem nic tak nie pachniało. 

(...)

Dobrze mieć przyjaciela, który spoglądając na twoje książki, gdzieś pod sufitem dostrzeże zmęczone pękate tekturowe teczki, i najlepiej gdyby w nich były jakieś notatki, maszynopisy odłożone tam przed laty, po które sięgnie ktoś słusznego wzrostu, jak Mikołaj Ł. Lipowski. – Jazzowe dzieje Polaków. Biografia wielogłosowa?!... Teczki 26 wybitnych artystów, ludzi jazzu, dzieje gotowe... a to stąd, że często przed filmowymi zdjęciami zapisywałem lub nagrywałem rozmowy z nimi – bohaterami moich jazzowych filmów i programów telewizyjnych robionych w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Zachowane na setkach stron maszynopisu rozmowy po wielu latach leżakowania skupiły moją uwagę. Przeczytane na nowo, najsmaczniejsze, nieco udramatyzowane, ułożone w ciągu historycznym, tylko nieliczne – później uzupełnione, już bez moich pytań i komentarzy jawią się jak monolog jednego wzorcowego polskiego człowieka jazzu. Dziś opatrzyłem je niezbędnymi przypisami i biogramami.

 

 

Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej

Patroni medialni wydawnictwa: Polskie Radio Dwójka, TVP Historia, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polskie Stowarzyszenie Jazzowe, Jazz Forum, Muzeum Jazzu, Magazyn Filmowy, Fundacja Jazz Jamboree, RadioJAZZ.FM , JazzPRESS, YMCA Polska 

Patroni medialni: TVP 3 Kraków, Radio Kraków, Karnet

Partner: Piwnica pod Baranami, Krakowskie Zaduszki Jazzowe  

do góry