Nawigacja

Aktualności

Preludium do Krakowskich Zaduszek Jazzowych – 25 października 2018

W Piwnicy pod Baranami odbyła się premiera albumu „Jazzowe dzieje Polaków. Biografia wielogłosowa”

25 października 2018 r. w Piwnicy pod Baranami odbyło się Preludium do 63. Krakowskich Zaduszek Jazzowych – premiera albumu Andrzeja Wasylewskiego „Jazzowe dzieje Polaków. Biografia wielogłosowa”.

Zebranych gości przywitali m.in. Bogdan Micek, gospodarz oraz dyrektor Piwnicy pod Baranami, a także dr Michał Wenklar, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie. Bogdan Micek  przypomniał, że początki jazzu w Polsce były właśnie tutaj w Piwnicy pod Baranami: Andrzej Trzaskowski, Wanda Warska, Andrzej Kurylewicz, Wojciech Karolak i wielu innych. 

Dyrektor 63. Krakowskich Zaduszek Jazzowych Zofia Stryszowska zwróciła uwagę, że premiera albumu historycznie wpisuje się w repertuar obchodów kolejnej edycji zaduszek jazzowych, poświęconej pamięci znanych nieżyjących już muzyków jazzowych, spośród których w tym roku szczególnie wspominamy Tomasza Stańkę.

Dr Michał Wenklar podziękował autorowi publikacji Andrzejowi Wasylewskiemu, że z pomysłem na multimedialny album zwrócił się właśnie do Instytutu Pamięci Narodowej, poinformował również, że 26 października na stoisku IPN (B 43)  podczas Targów Książki w Krakowie będzie można spotkać autora, który będzie podpisywał album. 

Podczas spotkania wyemitowany został fragmentu filmu Andrzeja Wasylewskiego „Jazzowe dzieje Polski”. W dyskusji o albumie „Jazzowe dzieje Polaków. Biografia wielogłosowa” udział wzięli Andrzej Wasylewski – autor albumu i Tomasz Handzlik – panelista. Spotkanie poprowadził Antoni Krupa.

Po dyskusji goście Piwnicy mieli okazję wysłuchać dwóch koncertów: Antoniego Krupy – wokal, gitara oraz zespołu jazzowego w składzie: Janusz Grzywacz – instrumenty klawiszowe oraz Marek Stryszowski – wokal, saksofony.

* * *

Książka „Jazzowe dzieje Polaków” to wielogłosowa opowieść o polskim jazzie największych twórców muzyki tego gatunku, m.in. Jerzego Dudusia Matuszkiewicza, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Michała Urbaniaka, Andrzeja Trzaskowskiego, Zbigniewa Namysłowskiego, Wojciecha Karolaka, Tomasza Stańki, Włodzimierza Nahornego… Z muzykami rozmawiał reżyser i operator filmowy Andrzej Wasylewski, który całość uzupełnił zdjęciami z żartobliwym komentarzem Wojciecha Karolaka oraz czterema krążkami DVD z filmem „Jazzowe dzieje Polski”, koncertem Jarka Śmietany i muzycznym filmem biograficznym – „Andrzejowi Trzaskowskiemu pro memoria”.

Zaduszki Jazzowe w nocy z 1 na 2 listopada 1958 r. w Krakowie przy ulicy Bogatki 3. To nie było niestety wejście smoka, raczej zajączka, wejście małego zajączka, Karolaka. Chociaż nie wiem, jak bym się starał, żeby z tego, co mówię, nie wyzierała nostalgia za tymi czasami, to jednak przebija się ona w sposób nieunikniony. W domu jestem za to bardzo krytykowany i słusznie, bo nie powinno się żyć przeszłością. Ale nic na to nie poradzę, każdy normalny człowiek wspomina z największym sentymentem lata, kiedy miał ich dwadzieścia czy dwadzieścia parę. Są też pewne niezmienne upodobania, można mieć takie. Jestem jednym z tych upartych ludzi, którzy uwielbiają sytuacje z tamtej epoki, np. kocham sposób ubierania się z przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Nic te go nie przebije. Kobiety były wtedy najpiękniejsze, bo chodziły w szpilkach, w spódnicach na sztywnych halkach, były najbardziej kobiece. Do tych czasów tęsknię. Nie wiem, czy to fizjologia, ale już nigdy potem bez tak nie pachniał, jak wtedy. Nie mam żadnych skłonności do pisania wierszy, nie należy mnie podejrzewać, żebym leciał jakąś banalną literaturą. Po prostu pamiętam zapach Plant  krakowskich na wiosnę w tam tych latach. I nigdy już potem nic tak nie pachniało. 

(...)

Dobrze mieć przyjaciela, który spoglądając na twoje książki, gdzieś pod sufitem dostrzeże zmęczone pękate tekturowe teczki, i najlepiej gdyby w nich były jakieś notatki, maszynopisy odłożone tam przed laty, po które sięgnie ktoś słusznego wzrostu, jak Mikołaj Ł. Lipowski. – Jazzowe dzieje Polaków. Biografia wielogłosowa?!... Teczki 26 wybitnych artystów, ludzi jazzu, dzieje gotowe... a to stąd, że często przed filmowymi zdjęciami zapisywałem lub nagrywałem rozmowy z nimi – bohaterami moich jazzowych filmów i programów telewizyjnych robionych w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Zachowane na setkach stron maszynopisu rozmowy po wielu latach leżakowania skupiły moją uwagę. Przeczytane na nowo, najsmaczniejsze, nieco udramatyzowane, ułożone w ciągu historycznym, tylko nieliczne – później uzupełnione, już bez moich pytań i komentarzy jawią się jak monolog jednego wzorcowego polskiego człowieka jazzu. Dziś opatrzyłem je niezbędnymi przypisami i biogramami.

Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej

Patroni medialni wydawnictwa: Polskie Radio Dwójka, TVP Historia, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polskie Stowarzyszenie Jazzowe, Jazz Forum, Muzeum Jazzu, Magazyn Filmowy, Fundacja Jazz Jamboree, RadioJAZZ.FM , JazzPRESS, YMCA Polska 

Patroni medialni: TVP 3 Kraków, Radio Kraków, Karnet

Partner: Piwnica pod Baranami, Krakowskie Zaduszki Jazzowe  

do góry