Nawigacja

Aktualności

Odpust partyzancki w Szczawie – 18-19 sierpnia

Uroczystościom towarzyszyć będzie prezentacja wystawy IPN „Ojcowie Niepodległości”

Historia odpustu partyzanckiego w Szczawie sięga lat 50. ubiegłego stulecia. W tej małej, gorczańskiej miejscowości podczas II wojny stacjonowały oddziały utworzonego w 1944 r. 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Szczawie, które walczyły z okupantem. Wtedy też podpułkownik 1. PSP AK Jan Cieślak ps. „Maciej” organizował modlitwy i msze św. na placu, na którym obecnie znajduje się drewniany kościółek.

W tym roku uroczystość, która na stałe wpisała się w tradycję nie tylko Szczawy, ale całego powiatu limanowskiego będzie miała podwójny wymiar historyczny, ponieważ obchodzona będzie w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Program
Sobota, 18 sierpnia

  • 18.00 – msza św. w intencji Ojczyzny, stary kościółek
  • po mszy koncert pieśni patriotycznych i partyzanckich

Niedziela, 19 sierpnia

  • 9.45 – zbiórka przed pomnikiem 1 PSP AK
  • 10.00 – Apel Poległych, złożenie wieńców, przemarsz w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu i żołnierzy 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, przed ołtarz polowy przy nowym kościele.
  • 10.30 – montaż słowno-muzyczny
  • 11.00 – msza św. w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy 1 PSP AK
  • Po mszy możliwość zwiedzania muzeum 1 PSP AK, prezentacja publikacji prof. Julii Dziwoki o mjr. Antonim Tomiczku, pokaz uzbrojenie i wyposażenia 1 PSP AK (Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 1 PSP AK), wojskowa grochówka. W pijalni wód mineralnych będzie można zwiedzić wystawę pt. „Antoni Gryzina-Lasek – Polska żyje i żyć będzie”, poświęcona legioniście, lekarzowi i odkrywcy wód mineralnych w Szczawie.

„Ojcowie Niepodległości”

Ekspozycja IPN przybliża liderów walki o wolną Polskę z 1918 r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Ponaddwumetrowe plansze z sylwetkami wybitnych mężów stanu opatrzone są ich biogramami w języku polskim i angielskim.

Na wystawie znajdziemy także kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski oraz kopie najważniejszych dokumentów, związanych z 11 listopada 1918 r. Korzystając ze specjalnej mapy można prześledzić, jak w latach 1918-1921 zmieniały się granice II Rzeczypospolitej.

do góry