Nawigacja

Aktualności

Odpust partyzancki w Szczawie 2018

Uroczystościom towarzyszyła prezentacja wystawy IPN „Ojcowie Niepodległości”

18 i 19 sierpnia 2018 r. w Szczawie odbył się tradycyjny odpust partyzancki. W niedzielnych uroczystościach wziął udział Michał Masłowski, naczelnik Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie. Rozpoczęły się one przed pomnikiem 1 PSP AK. Po Apelu Poległych i złożeniu wieńców, zgromadzeni przeszli w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu i żołnierzy 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, przed ołtarz polowy przy nowym kościele w Szczawie. Tam odprawiono mszę św. w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy 1 PSP AK.

Po nabożeństwie goście mogli obejrzeć wystawę „Ojcowie Niepodległości”, która w ramach akcji IPN „Biało-czerwony szlak. Moja Niepodległa” prezentowana jest w całym kraju. Zwiedzano także muzeum 1 PSP AK i podziwiano uzbrojenie i wyposażenia 1 PSP AK (Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 1 PSP AK). W pijalni wód mineralnych czynna była wystawa pt. „Antoni Gryzina-Lasek – Polska żyje i żyć będzie”, poświęcona legioniście, lekarzowi i odkrywcy wód mineralnych w Szczawie.

Historia odpustu partyzanckiego w Szczawie sięga lat 50. ubiegłego stulecia. W tej małej, gorczańskiej miejscowości podczas II wojny stacjonowały oddziały utworzonego w 1944 r. 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, które walczyły z okupantem. Wtedy też podpułkownik 1. PSP AK Jan Cieślak ps. „Maciej” organizował modlitwy i msze św. na placu, na którym obecnie znajduje się drewniany kościółek.

„Ojcowie Niepodległości”

Ekspozycja IPN przybliża liderów walki o wolną Polskę z 1918 r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Ponaddwumetrowe plansze z sylwetkami wybitnych mężów stanu opatrzone są ich biogramami w języku polskim i angielskim.

Na wystawie znajdziemy także kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski oraz kopie najważniejszych dokumentów, związanych z 11 listopada 1918 r. Korzystając ze specjalnej mapy można prześledzić, jak w latach 1918-1921 zmieniały się granice II Rzeczypospolitej.

do góry