Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Ojcowie Niepodległości” na Parowozjadzie 2018 – Chabówka, 18-19 sierpnia

Jedną z atrakcji towarzyszących tegorocznej Parowozjadzie w skansenie taboru kolejowego w Chabówce będzie plenerowa wystawa IPN „Ojcowie Niepodległości”, która odwiedza kolejne miejscowości w kraju, w ramach akcji edukacyjnej „Biało-czerwony szlak. Moja Niepodległa”.

Uczestnicy dwudniowego pikniku rodzinnego w Chabówce będą mogli zapoznać się z sylwetkami sześciu mężów stanu, którym zawdzięczmy odrodzenie przed stu laty wolnej Rzeczpospolitej. Otwarcie Parowozjady nastąpi w sobotę, 18 sierpnia o godz. 12.30, a zakończenie imprezy zaplanowano na niedzielę, 19 sierpnia (godz. 17).

Plenerowa ekspozycja IPN „Ojcowie Niepodległości” przybliża liderów walki o wolną Polskę z 1918 r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Ponaddwumetrowe plansze z sylwetkami wybitnych mężów stanu opatrzone są ich biogramami w języku polskim i angielskim.
Na wystawie znajdziemy także kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski oraz kopie najważniejszych dokumentów, związanych z 11 listopada 1918 r. Korzystając ze specjalnej mapy można prześledzić, jak w latach 1918-1921 zmieniały się granice II Rzeczypospolitej.

do góry