Nawigacja

Aktualności

75. rocznica pacyfikacji Michniowa. Uroczystości z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka

Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Michniowie

W Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie (woj. świętokrzyskie) odbyły się 12 lipca 2018 r. uroczyste obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Rozpoczęły się one mszą świętą w intencji ofiar pacyfikacji miejscowości, którą Niemcy przeprowadzili 12 i 13 lipca 1943 r.

Po nabożeństwie powitano gości oraz wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Prezes IPN przywołał postać Wincentego Witosa jako przedstawiciela polskiej wsi, która walczyła o wolność w 1918 r. Ponadto podkreślił, że ustanowione przez parlament nowe święto – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej – upamiętnia dziesiątki tysięcy ofiar z polskich wsi, które zapłaciły za to, że przeciwstawiły się niemieckiej okupacji.

Decyzja parlamentu o kolejnym dniu pamięci jest bardzo ważna. Za mało o tym mówiliśmy. Realia okupacji niemieckiej na naszych ziemiach są poza Polską praktycznie nieznane. W świadomości europejskiej do rangi symbolu urosły pacyfikacje czeskich i francuskich wiosek. Natomiast u nas jest 817 takich miejsc, a wiedza o tym praktycznie żadna – mówił prezes IPN. Jego zdaniem ziemia świętokrzyska odegrała ważna rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a Michniów jest symbolem ceny, jaką zapłacili mieszkańcy za poparcie dążeń niepodległościowych narodu.

Wieś była ofiarą agresji niemieckiej, ale także sowieckiej. Nasza martyrologia jest zwycięska. Ofiara wsi polskiej w czasie II wojny światowej nie poszła na marne. To wieś polska aktywnie wystąpiła przeciwko systemowi komunistycznemu. To ona stanowiła zaplecze dla ówczesnego Polskiego Stronnictwa Ludowego, politycznej opozycji czy też zbrojnego podziemia. To dzięki oporowi wsi swobodnie mógł funkcjonować Kościół i zachowano prywatną własność. Wieś dobrze zasłużyła się Rzeczpospolitej. Jesteśmy zobowiązani do pamięci o ofiarach.

W programie uroczystości w Michniowie znalazły się także: koncert Masovia Baroque Orchestra, złożenie kwiatów pod mogiłą pomordowanych mieszkańców wsi i „Spotkanie Pokoleń” w Ośrodku Kultury Michniowskiej, mieszczącym się w pobliżu Mauzoleum.

do góry