Nawigacja

Aktualności

Inscenizacja historyczna w 74. rocznicę zrzutów alianckich dla żołnierzy 1. PSP AK – Słopnice Górne, 15 lipca

Zapraszamy na historyczne widowisko – w niedzielę, 15 lipca 2018 r. Zbiórka o godz. 11 na parkingu przed kościołem w Słopnicach Górnych koło Limanowej i wyjście na zrzutowisko „Sójka” na Dzielcu.

W programie m.in. przelot samolotu C-295 CASA, desant skoczków spadochronowych, przelot samolotów Aeroklubu Podhalańskiego Nowy Sącz, prezentacja uzbrojenia i wyposażenia 1. PSP AK, gry edukacyjne na stoisku Oddziału IPN w Krakowie.

Historia alianckiej operacji

Operacja zrzutowa, która doszła do skutku na Dzielcu odbyła się w nocy z 9 na 10 lipca 1944 r. Skierowano wówczas nad „Sójkę” dwa brytyjskie Halifaxy: JP-254 „D” W/O Clacketta i JP-295 „P” F/O Blynna. Kilka minut po północy żołnierze czuwający na polanie usłyszeli charakterystyczny warkot silników. Pilot W/O Clackett nadleciał nad cel [...] zauważył, jak obsługa bastionu biegła na swoje stanowiska i nadawała wieloma latarkami literę odzewu. W/O Clackett zrzucił ładunek na prawidłowo wyłożony sygnał świetlny w dwóch nalotach 15 minut po północy. Było to dwanaście zasobników i dwanaście paczek. Brytyjski pilot w drodze powrotnej zdążył jeszcze zrzucić 100 funtów ulotek na jugosłowiańskie miasta: Kraljevo i Kragujevac. Wylądował w bazie po 8 godzinach lotu, o godz. 4.30. 
Tej nocy nad placówką pojawił się także drugi Halifax F/O Blynna, lecz zadania nie wykonał z powodu mgły, przez którą nie mógł ustalić punktu odniesienia. 
Żołnierze Komendy Obwodu AK Limanowa oraz OP „Wilk” otrzymali upragnione wyposażenie i umundurowanie: brytyjskie granatniki przeciwpancerne PIAT, pistolety maszynowe Sten, opatrunki osobiste, lekarstwa, mundury oraz obuwie.​

do góry