Nawigacja

Aktualności

74. rocznica Akcji Specjalnej „Koppe” – Kraków, 7 lipca

Jak co roku krakowianie spotkali się przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej i pod tablicą upamiętniającą Akcję Specjalną „Koppe"

11 lipca 2018 r. miną 74 lata od Akcji Specjalnej „Koppe”, przeprowadzonej w Krakowie przy ul. Powiśle przez żołnierzy z harcerskiego batalionu „Parasol”, przy wsparciu Kedywu Okręgu Kraków AK, celem której był niemiecki dygnitarz gen. Wilhelm Koppe. Okupiona ciężkimi stratami operacja, należy do najbardziej śmiałych wystąpień polskiego podziemia podczas II wojny światowej. Zaledwie o kilka tygodni wyprzedziła największy zryw młodzieży przeciw Niemcom – Powstanie Warszawskie.

Obchody rocznicy rozpoczęła msza św. w kościele oo. Kapucynów przy ul. Loretańskiej w intencji poległych i zmarłych żołnierzy batalionu „Parasol” i Kedywu Okręgu Kraków AK. Następnie uczestnicy uroczystości ruszyli ulicami Kapucyńską, Straszewskiego, przez pl. Na Groblach na ulicę Powiśle, gdzie 74 lata temu przeprowadzono Akcję „Koppe”.

Zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie Cecylia Radoń odczytała list od dyrektora oddziału dr. hab. Filipa Musiała, w którym napisał m.in.: „Czy rzeczywiście można powiedzieć, iż Akcja Specjalna Koppe nie powiodła się? Wprawdzie niemiecki zbrodniarz uniknął kary śmierci, orzeczonej przez Polskie Państwo Podziemne, jednak zarówno on, jak i wszyscy inni wysocy funkcjonariusze okupanta, przekonali się, że nawet w stolicy Generalnego Gubernatorstwa nie są bezpieczni, a Polacy nigdy nie pogodzą się z losem niewolników".

Organizatorami rocznicowych obchodów byli Oddział IPN w Krakowie, prezydent Krakowa i Stowarzyszenie Szarych Szeregów Oddział w Krakowie.

do góry