Nawigacja

Aktualności

Warsztaty edukacyjne „Baśka Murmańska” oraz „Droga do Niepodległości” – Kielce, 23 czerwca

Stulecie odzyskania niepodległości motywem przewodnim Święta Kielc 2018

23 czerwca 2018 r. w godz. 10-17 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” (ul. Warszawska 5) odbędą się warsztaty edukacyjne dla dzieci w dwóch grupach wiekowych: „Baśka Murmańska – żołnierka Komendanta Piłsudskiego” (wiek 6-9 lat) oraz „Droga do Niepodległości” (wiek 10-12 lat).

Celem zajęć jest przybliżenie uczniom sylwetek działaczy niepodległościowych, a także historii niedźwiedzicy polarnej, przygarniętej przez żołnierzy I Korpusu Polskiego. Uczestnicy warsztatów obejrzą film animowany, w którym Baśka Murmańska opowiada o I wojnie światowej, odzyskaniu przez Polskę niepodległości, święcie 11 listopada, a także marszałku Piłsudskim.

Baśka Murmańska była niedźwiedzicą polarną i podopieczną Batalionu Murmańczyków stacjonującego w północnej Rosji. Rozkazem dowódcy niedźwiedzicę mianowano „córką regimentu”, przydzielono jej dzienną rację żywnościową i opiekuna, który miał zadbać o to, by przestrzegała wojskowej dyscypliny. Baśka nauczyła się salutować i maszerować na dwóch łapach, a w czasie wolnym od zajęć bawiła się z żołnierzami. Do Polski trafiła w 1919 r., a podczas defilady na pl. Saskim salutowała przed samym Piłsudskim i podała mu łapę.

Wszyscy, którzy odwiedzą kielecki „Przystanek Historia” 23 czerwca będą też mogli zagrać w edukacyjne gry planszowe wydane przez IPN, m.in. Polak Mały, 303, ZnajZnak – Historia Polski opowiedziana symbolami, ZnajZnak – Pamięć, Pamięć ‘39, Miś Wojtek, Awans – zostań marszałkiem Polski.

do góry