Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Anna Walentynowicz – legenda Solidarności. 1929-2010”. Przystanek Historia IPN – Kielce, maj

W Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach (ul. Warszawska 5) można w maju oglądać nową wystawę poświęconą Annie Walentynowicz.

Ekspozycja ukazuje sylwetkę jednej z najważniejszych osób zaangażowanych w działalność opozycyjną w okresie PRL, działaczkę Wolnych Związków Zawodowych i współzałożycielkę NSZZ „Solidarność”. Przedstawia w układzie chronologicznym życie i działalność opozycjonistki.

Za niezależną aktywność związkową Anna Walentynowicz została dyscyplinarnie zwolniona z pracy w sierpniu 1980 r., co stało się bezpośrednią przyczyną strajku stoczniowców. W czasie stanu wojennego, oskarżona o organizowanie strajku w grudniu 1981 r., została skazana na półtora roku więzienia w zawieszeniu. W grudniu 1983 r. trafiła do więzienia za udział w próbie wmurowania tablicy upamiętniającej górników zamordowanych w kopalni „Wujek”.

Anna Walentynowicz była również inicjatorką protestu głodowego po zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki w 1985 r. W latach 80. krytykowała ówczesne kierownictwo NSZZ „Solidarność” i była przeciwniczką obrad Okrągłego Stołu.

Materiały ikonograficzne, które posłużyły do wykonania wystawy pochodzą z archiwów (państwowych, IPN, Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Kancelarii Prezydenta RP i innych), muzeów, bibliotek, a także zbiorów prywatnych, w tym również rodziny Anny Walentynowicz.

Wystawa, opracowana przez Oddział IPN w Gdańsku, prezentowana będzie w maju, w godzinach otwarcia kieleckiego Przystanku Historia.

do góry