Nawigacja

Aktualności

Kielecki projekt edukacyjny Zapal Znicz Pamięci

Delegatura IPN w Kielcach, kieleckie Kuratorium Oświaty, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach oraz Stowarzyszanie Ochrony Dziedzictwa Kulturowego w Kielcach zwracają się do szkół oraz instytucji samorządowych, stowarzyszeń oraz osób prywatnych – pasjonatów historii z apelem o wzięcie udziału w kolejnej edycji projektu edukacyjnego Zapal Znicz Pamięci.

Naszym celem jest opieka nad miejscami pamięci narodowej. Tegoroczna edycja akcji poświęcona jest miejscom upamiętniającym polski czyn niepodległościowy z lat 1914-1921. Przypadające w tym roku stulecie odzyskania niepodległości jest okazją do przypomnienia wysiłków Polaków, zmierzających do odzyskania państwowości w czasie I wojny światowej.

Zachęcamy do wyszukiwania miejsc pamięci narodowej związanych z walkami o odrodzenie Polski, wzięcie ich pod opiekę, uporządkowanie, a następnie symboliczne zapalenie znicza. W ten sposób złożymy hołd osobom, które nie wahały się w okresie Wielkiej Wojny zaryzykować życia i stanąć w pierwszym szeregu bojowników o sprawę narodową. Dla uczniów stanowić będzie to znakomitą lekcję historii w wymiarze lokalnym, jak i szacunku dla postaw patriotycznych i obywatelskich.

Liczymy, że dzięki akcji uda się również przywrócić wspólnej pamięci wiele być może już zapomnianych miejsc. Mimo iż niszczejące i rzadko odwiedzane, stanowią jeden z elementów naszej tożsamości narodowej. Pamięć o bohaterach walk o niepodległość i wydarzeniach na drodze do wolności to nasz wspólny obowiązek.

Zachęcamy do udziału w projekcie Zapal Znicz Pamięci i przesyłania zdjęć miejsc pamięci wraz z ich opisem na adres: sekretariat.kielce@ipn.gov.pl. Umieścimy je na naszej stronie internetowej: www.zapalzniczpamieci.pl.

do góry