Nawigacja

Aktualności

V edycja Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”. Projekcja filmu „W ciemności” – Kielce, 6 września

Seanse w kinie Fenomen potrwają do grudnia 2018

W kinie Fenomen – Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach, przy ul. ks. Ściegiennego 2 rozpocznie się 6 września 2018 r. o godz. 18 kolejna projekcja w ramach V edycji Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”, traktujących o najnowszej historii Polski. Widzom zostanie zaprezentowany film „W ciemności” w reż. Agnieszki Holland, opowiadający o wojennych losach rodziny Chigerów oraz kilkunastoosobowej grupki Żydów ukrywających się przez czternaście miesięcy w lwowskich kanałach. Słowo wstępne wygłosi Marek Jończyk z Biura Edukacji Narodowej IPN w Kielcach.

Obraz zachwycił krytykę filmową na całym świecie swoją odwagą, wymową, warsztatem i wspaniałymi kreacjami aktorów. Poruszający film autorki „Tajemniczego ogrodu” i nominowanego do Oscara dzieła „Europa, Europa” został uhonorowany trzema statuetkami Polskich Nagród Filmowych – Orły oraz jest laureatem Złotej Żaby, Festiwalu Plus Camerimage.

Leopold Socha, Polak ze Lwowa przez ponad rok pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. Za pieniądze. Jednak to, co wydawało się okazją do zarobku, doprowadziło do powstania głębokiej więzi emocjonalnej pomiędzy Sochą a uciekinierami, ewoluując w heroiczną walkę o ludzkie życie.

Organizatorami przeglądu są Delegatura IPN w Kielcach i Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach we współpracy z Cyfrowym Repozytorium Filmowym i Studiem Filmowym „Kadr”. Na filmowe spotkania zapraszamy raz w miesiącu, od marca do grudnia 2018 r.

W programie tegorocznego przeglądu znajdują się filmy wybitnych reżyserów: Roberta Glińskiego, Agnieszki Holland, Jerzego Kawalerowicza, Juliusza Machulskiego, Władysława Pasikowskiego, Macieja Sobieszczańskiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego i Janusza Zaorskiego, poruszające problematykę walk o odzyskanie przez Polskę niepodległości w okresie zaborów, czasów II wojny światowej oraz zawiłych losów Polski i Polaków w PRL. Każdy seans poprzedzony jest wstępem historyka, zaś po pokazie planowana jest dyskusja z udziałem widzów. Tematyka prezentowanych obrazów odwołuje się często do uroczystości rocznicowych, zarówno ogólnopolskich jak i regionalnych, nawiązujących do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na wszystkie projekcje wstęp jest wolny. Seanse rozpoczynają się o stałej porze i tym samym dniu tygodnia – w czwartki, o godz. 18. Szczegółowe informacje w kinie Fenomen, Delegaturze IPN w Kielcach (al. Na Stadion 1) i Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach (ul. Warszawska 5).

 Program V Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych o najnowszej historii Polski „Historia w filmie”

  • „Szwadron”, reż. Juliusz Machulski, 22 marca
  • „Matka Królów”, reż. Janusz Zaorski, 19 kwietnia
  • „Rok spokojnego słońca”, reż. Krzysztof Zanussi, 10 maja
  • „Zgoda”, reż. Maciej Sobieszczański, 21 czerwca
  • „Krajobraz po bitwie”, reż. Andrzej Wajda, 26 lipca
  • „Kamienie na szaniec”, rez. Robert Gliński, 16 sierpnia
  • „W ciemności”, reż. Agnieszka Holland, 6 września
  • „Gorączka”, reż. Agnieszka Holland, 11 października
  • „Jack Strong”, reż. Władysław Pasikowski, 8 listopada
  • „Śmierć prezydenta”, reż. Jerzy Kawalerowicz, 13 grudnia
do góry