Nawigacja

Aktualności

V Kielecki Przegląd Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”

Seanse w kinie Fenomen potrwają do grudnia 2018

W kinie Fenomen (Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego, ul. ks. Ściegiennego 2) 19 kwietnia 2018 r. odbyła się kolejna projekcja w ramach V Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”, traktujących o najnowszej historii Polski. Widzowie zobaczyli „Matkę Królów” w reż. Janusza Zaorskiego. Słowo wstępne wygłosił Marek Jończyk z Biura Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Kielcach.

Organizatorami przeglądu są Delegatura IPN w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach we współpracy z Cyfrowym Repozytorium Filmowym i Studiem Filmowym „Kadr”. Na spotkania zapraszamy raz w miesiącu, od marca do grudnia 2018 r. W programie przeglądu znajdują się filmy wybitnych polskich reżyserów: Roberta Glińskiego, Agnieszki Holland, Jerzego Kawalerowicza, Juliusza Machulskiego, Władysława Pasikowskiego, Macieja Sobieszczańskiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego i Janusza Zaorskiego, poruszające problematykę walk Polaków w okresie zaborów o odzyskanie przez Polskę niepodległości, czasów II wojny światowej oraz zawiłych losów Polski i Polaków w okresie PRL.

Każdy seans poprzedzony będzie wstępem historyka, zaś po pokazach planowane są dyskusje z udziałem widzów. Tematyka prezentowanych obrazów często będzie się odwoływać do uroczystości rocznicowych, zarówno ogólnopolskich jak i regionalnych, nawiązujących do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na wszystkie projekcje wstęp jest wolny. Seanse rozpoczynają się o stałej porze i tym samym dniu tygodnia – w czwartki, o godz. 18. Szczegółowe informacje w kinie Fenomen (ul. ks. Ściegiennego 2) oraz w Delegaturze IPN w Kielcach (al. Na Stadion 1) i Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” (ul. Warszawska 5). 

Program V Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych o najnowszej historii Polski „Historia w filmie”

  • „Szwadron”, reż. Juliusz Machulski, 22 marca
  • „Matka Królów”, reż. Janusz Zaorski, 19 kwietnia
  • „Rok spokojnego słońca”, reż. Krzysztof Zanussi, 10 maja
  • „Zgoda”, reż. Maciej Sobieszczański, 21 czerwca
  • „Krajobraz po bitwie”, reż. Andrzej Wajda, 26 lipca
  • „Kamienie na szaniec”, rez. Robert Gliński, 16 sierpnia
  • „W ciemności”, reż. Agnieszka Holland, 6 września
  • „Gorączka”, reż. Agnieszka Holland, 11 października
  • „Jack Strong”, reż. Władysław Pasikowski, 8 listopada
  • „Śmierć prezydenta”, reż. Jerzy Kawalerowicz, 13 grudnia
do góry