Nawigacja

Aktualności

Marzec 1968 w Krakowie. Pokaz filmu i dyskusja świadków oraz ekspertów

Prapremiera dokumentu filmowego „Strajk wpisany do indeksu. Marzec 1968 w Krakowie”

W Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie 16 marca 2018 r. odbyła się prapremiera filmu dokumentalnego TVP, autorstwa Anny Pankiewicz i Marcina Kapronia „Strajk wpisany do indeksu. Marzec 1968 w Krakowie”. Po projekcji dyskutowano o wydarzeniach sprzed 50 lat. 

W spotkaniu wzięli udział m.in. dr hab. Julian Kwiek, znawca problematyki Marca ‘68 i konsultant filmu, a także świadek i uczestnik protestu studentów Jacek Smagowicz – jeden z bohaterów filmu oraz małopolska kurator oświaty Barbara Nowak i słynny krakowski ułan mjr Włodzimierz Wowa Brodecki. Całość poprowadził Dobrosław Rodziewicz.

Bezpośrednimi przyczynami protestów z 1968 r. były decyzje komunistycznych władz o zdjęciu z desek Teatru Narodowego w Warszawie „Dziadów” w reżyserii Kazimierza Dejmka oraz o wydaleniu z uniwersytetu Adama Michnika i Henryka Szlajfera, a także brutalne pacyfikacje demonstracji studentów, którzy protestowali w obronie relegowanych z uczelni kolegów, upominając się o podstawowe prawa człowieka i obywatela. Gniew Polaków sprzeciwiających się ograniczaniu wolności objął swoim zasięgiem niemal cały kraj: od Szczecina po Rzeszów, od Legnicy po Białystok.

do góry