Nawigacja

Aktualności

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla Mirosławy Gruszczyńskiej za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej

W imieniu Prezydenta RP odznaczenie wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Podniosła uroczystość odbyła się 9 marca 2018 r. w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

Prezydent RP nadał Mirosławie Gruszczyńskiej odznaczenie w uznaniu jej bohaterskiej postawy i niezwykłej odwagi wykazanej w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, a także za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich.

W mieszkaniu przy ul. Sławkowskiej w Krakowie, w którym Mirosława Gruszczyńska (z domu Przebindowska) mieszkała z matką i siostrą, ukrywana była kilkunastoletnia Anna Allerhand. Przebywała tam do końca wojny.

7 marca 1990 r. Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie nadał Helenie Przebindowskiej i jej córkom: Urszuli i Mirosławie, tytuły Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata powstało w 1985 r. i zrzesza Polaków odznaczonych medalami przyznawanymi przez Instytut Yad Vashem. Obecnie zarejestrowanych jest około 360 członków towarzystwa w całej Polsce. W 1994 r. powstało jego Koło Środowiskowe w Krakowie, a pomysłodawczynią była Mirosława Gruszczyńska.

Dane z broszury „Krakowscy Sprawiedliwi Motywy, postawy, przesłanie” pod redakcją Moniki Bednarek, wydanej przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (2013) przy okazji wystawy w Fabryce Emalia Oskara Schindlera

Mirosława Gruszczyńska. Informacje i film w serwisie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
– 
Krakowscy Sprawiedliwi, Motywy, Postawy, Przesłanie

do góry