Nawigacja

Aktualności

Partyzancki Przysłop – rajd i obchody upamiętniające żołnierzy oddziału AK „Wilk”, 9 i 11 lutego 2018

  • Partyzancki Przysłop
    Partyzancki Przysłop

Oddział IPN w Krakowie wraz z głównym organizatorem wydarzeń – Stowarzyszeniem „Żandarmeria” w Nowym Sączu – oraz Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej, Związkiem Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Nadleśnictwem Stary Sącz, serdecznie zaprasza w szczególności młodzież do uczestnictwa w górskim rajdzie edukacyjno-historycznym na przełęcz Przysłop - 9 lutego 2018 r., a także w obchodach, które odbędą się 11 lutego 2018 r. w Łącku.

Upamiętnimy żołnierzy oddziału partyzanckiego AK „Wilk”, należącego do Inspektoratu AK Nowy Sącz, w związku z przypadającą w tym roku 74. rocznicą ataku na posterunek policji w Ochotnicy oraz późniejszej walki żołnierzy OP „Wilk” z niemiecką obławą na przełęczy Przysłop, między Obidzą a Szczawnicą.

Program obchodów

9 lutego (piątek), Obidza-Przysłop

  • 8.00-13.00 – górski rajd edukacyjno-historyczny z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Uroczystości na Przysłopie: Apel Poległych, prelekcja nt. OP „Wilk” i watra partyzancka.

11 lutego (niedziela), Łącko

  • 12.00  msza święta w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela
  • 13.00  inscenizacja historyczna ataku na niemiecki posterunek w 1944 r. w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznych

Ponadto osoby dorosłe i młodzież zapraszamy również do uczestnictwa w wyprawie górskiej, organizowanej przez Stowarzyszenie „Żandarmeria” 10 lutego 2018 r. na trasie: Bereśnik – Dzwonkówka – Koziarz – Obidza. Zapisy na rajd oraz wyprawę przyjmują osoby ze Stowarzyszenia. Dane kontaktowe znajdują się w załączonym regulaminie rajdu.

Akcja w Ochotnicy, starcie na Przysłopie

19 lutego 1944 r. oddział partyzancki AK „Wilk” wraz z posiłkami z Zabrzeży i Kamienicy opanował znajdujący się w Ochotnicy Dolnej posterunek policji. Zdobyto uzbrojenie i wyposażenie. Po akcji i całodobowym marszu OP „Wilk” zatrzymał się na Przysłopie, by tam przenocować. Około siódmej rano 21 lutego 1944 r. partyzanci zostali zaskoczeni przez niemiecką obławę, która poszukiwała sprawców ataku na posterunek w Ochotnicy. Oddział został otoczony, wywiązała się strzelanina.

W wyniku obławy zginęło pięciu partyzantów: pchor. Bolesław Durkalec „Sławek”, strz. Józef Rogal „Strzała”, strz. Jan Rogal „Żbik”, strz. Józef Cyrwus „Kruk”, strz. Franciszek Klimowski „Wicher”. Czterech Polaków zostało rannych. Partyzantom udało się wyrwać z okrążenia, a Niemcy nie kontynuowali pościgu, gdyż także oni ponieśli straty; zginął jeden uczestnik obławy – SS-Oberscharfüher Franz Maiwald, funkcjonariusz gestapo z „Palace” – zakopiańskiej katowni Podhala. Trzech kolejnych Niemców było rannych.

do góry