Nawigacja

Aktualności

W Krakowie otwarto wystawę „Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX wieku”

Ekspozycja w Pałacu Sztuki przy pl. Szczepańskim 4 potrwa do 15 lutego 2018 r.

W Pałacu Sztuki w Krakowie otwarto 16 stycznia 2018 r. wystawę „Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX wieku”, współorganizowaną przez Oddział IPN w Krakowie. Dla grup szkolnych możliwe jest bezpłatne oprowadzanie z udziałem dr. Marcina Chorązkiego z krakowskiego IPN, po wcześniejszym ustaleniu terminu. E-mail: marcin.chorazki@ipn.gov.pl, tel. 666 010 647. 

W uroczystym wernisażu wzięli udział m.in.: kurator wystawy dr Agnieszka Łuczak, naczelnik Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego Oddział Kraków Rafał Slaski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie Zbigniew Kazimierz Witek i dr Wojciech Frazik, naczelnik Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie. 

Ziemiaństwo należało do tradycyjnych elit polskiego społeczeństwa i współtworzyło krajobraz polskiej wsi do 1945 r. Charakteryzowało się nie tylko etosem opartym na uniwersalnych wartościach chrześcijańskich, czy też przywiązaniem do ziemi, ale także rozlicznymi koneksjami rodzinnymi i towarzyskimi w całej Europie. Po zakończeniu II wojny światowej i wywłaszczeniu ziemian przez władze komunistyczne na podstawie dekretu PKWN z 6 września 1944 r. przedstawiciele tej grupy znaleźli w wielu przypadkach w krytycznym położeniu. Część spośród nich została w kraju i weszła w skład inteligencji, inni wyemigrowali i znaleźli się na różnych kontynentach. Obecnie tradycja ziemiańska jest kultywowana przez członków Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego na terenie całego kraju i za granicą.

Projekt edukacyjny: „O Naszą Niepodległą!” – udział ziemian w walkach o odzyskanie niepodległości

do góry