Nawigacja

Aktualności

Sesja popularnonaukowa w 65. rocznicę procesu kurii krakowskiej - 25 stycznia 2018

Pokazowy proces księży kurii krakowskiej i osób świeckich, oskarżonych bezpodstawnie o działalność szpiegowską na rzecz USA, był jaskrawym przejawem represji władz PRL wobec Kościoła katolickiego.

  • Sesja popularnonaukowa w 65. rocznicę procesu kurii krakowskiej - 25 stycznia 2018
    Sesja popularnonaukowa w 65. rocznicę procesu kurii krakowskiej - 25 stycznia 2018

Aresztowany w 1952 ks. Józef Lelita, po brutalnym śledztwie, zeznał - niezgodnie z prawdą - iż wciągnął do współpracy dwóch księży z krakowskiej kurii: Wita Brzyckiego i Jana Pochopnia. Złamana w śledztwie część aresztowanych twierdziła, że kuria krakowska realizowała „antypolską politykę Watykanu”, zamierzała przeznaczyć obce waluty na walkę z ustrojem i liczyła na wybuch wojny, która miałaby obalić system komunistyczny w Polsce.

Na tej podstawie przeprowadzono rewizję na ul. Franciszkańskiej 3, w wyniku której zarekwirowano znajdujące się w depozycie dzieła sztuki, ponad 30 tys. dolarów oraz dokumenty i przedmioty, wydobyte podczas ekshumacji w Katyniu w 1943 r.  W 1952 r. pozbawiono wolności i zmuszono do wyjazdu z Krakowa apb. Eugeniusza Baziaka, administratora diecezji krakowskiej. Proces przed sądem wojskowym w Krakowie skończył się uznaniem oskarżonych za agentów wywiadu amerykańskiego. Na karę śmierci skazano Edwarda Chachlicę, Michała Kowalika i ks. Józefa Lelitę. Rady Państwa zmienił wyroki na karę dożywotniego więzienia.

Krakowską sesję popularnonaukową otworzą ks. prof. dr hab. Józef Stala, prorektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz dr hab. Filip Musiał, prof. Akademii Ignatianum, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie. Moderatorem będzie ks. prof. dr hab. Jacek Urban. Uczestnicy sesji wysłuchają także m.in. słowa metropolity krakowskiego abp. prof. Marka Jędraszewskiego, a także wykładu naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie dr. Wojciecha Frazika oraz dr. hab. Filipa Musiała.

Organizatorami sesji są Oddział IPN w Krakowie i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Początek 25 stycznia 2018 r. o godz. 16 w auli Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Bernardyńskiej 3.

do góry