Nawigacja

Aktualności

IV edycja Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie” i projekcja filmu „Różyczka” – Kielce, 16 listopada 2017 r.

16 listopada 2017 r., o godz. 18.00 w kinie FENOMEN – Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach, ul. ks. P. Ściegiennego 2, odbędzie się kolejna projekcja IV edycji Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w  filmie”, traktujących o najnowszej historii Polski. Widzom zostanie zaprezentowany film „Różyczka”  w reż. Jana Kidawy-Błońskiego. Prelekcję przed seansem wygłosi Marek Jończyk, pracownik Biura Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Kielcach.

„Różyczka" to polski dramat z 2010 roku w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego, zdobywca Złotych Lwów na 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film oparty jest na fragmentach biografii Pawła Jasienicy, jednak rodzina pisarza zwróciła się do dystrybutorów filmu, aby nie traktowali go jako biograficznego, ale jedynie wykorzystującego luźne fragmenty biografii. Znany literat (Adam Warczewski) wdaje się w romans z dużo młodszą od siebie kobietą (Kamilą). Okazuje się ona agentką (tajnym współpracownikiem) służb specjalnych PRL, która ma za zadanie obserwowanie jego i jego przyjaciół. Istnieje bowiem podejrzenie, że ktoś z tego kręgu wysyła z Polski na Zachód artykuły, w których przedstawia sytuację w kraju niezgodnie z oficjalną propagandą. Kamila na współpracę z SB zgodziła się z miłości do funkcjonariusza. W czasie "akcji" okazuje się jednak, że pisarz, mimo że wiele od niej starszy, jest bardzo interesującym mężczyzną. Zazdrosny funkcjonariusz wydaje bohaterkę przed mężem. Dramat miłosny toczy się w napiętej sytuacji politycznej: pisarze występują przeciwko cenzurze, w marcu 1968 dochodzi do prowokacji na Uniwersytecie i poważnych zamieszek ulicznych (w filmie wykorzystano zdjęcia archiwalne z tych demonstracji), a wreszcie do masowych wystąpień antysemickich.

Organizatorami przeglądu są Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach we współpracy z Cyfrowym Repozytorium Filmowym i Studiem Filmowym „Kadr”.  Na filmowe spotkania zapraszamy raz  w miesiącu, od marca do grudnia 2017 r.

Na wszystkie projekcje wstęp jest wolny. Seanse rozpoczynają się o stałej porze i tym samym dniu tygodnia -  w czwartki, o godz. 18.00.

Terminarz przeglądu filmów fabularnych o najnowszej historii Polski - „HISTORIA W FILMIE”

1.         „Generał Nil”, reż. Ryszard Bugajski - 30 marca 2017 r.

2.         „Syberiada polska”, reż. Janusz Zaorski  - 27 kwietnia 2017 r.

3.         „Zaćma”, reż. Ryszard Bugajski  -  18 maja 2017 r.

4.         „Człowiek z marmuru”, reż. Andrzej Wajda - 29 czerwca 2017 r.

5.         „Powstanie warszawskie”, reż. Jan Komasa – 27 lipca 2017 r.

6.         „Lotna”, reż. Andrzej Wajda - 7 września 2017 r.

7.         „Życie za życie. Maksymilian Kolbe”, reż. Krzysztof Zanussi  - 19 października 2017 r.

8.         „Różyczka”, reż. Jan Kidawa-Błoński - 16 listopada 2017 r.

9.         „80 milionów”, reż. Waldemar Krzystek - 12 grudnia 2017 r.   

 

 

Wstęp wolny.

do góry