Nawigacja

Aktualności

Premiera filmu „Gurgacz. Za Boga i Ojczyznę”

  • „Gurgacz. Za Boga i Ojczyznę”
    „Gurgacz. Za Boga i Ojczyznę”

W listopadzie 2017 r. w Nowym Sączu i Krakowie odbędą się premierowe pokazy pełnometrażowego fabularyzowanego dokumentu o księdzu jezuicie Władysławie Gurgaczu, kapelanie oddziału „Żandarmerii” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, rozstrzelanym 14 września 1949 r. na mocy wyroku komunistycznego sądu. Zdjęcia do produkcji realizowano m.in. z udziałem pracowników Oddziału IPN w Krakowie na terenie Aresztu Śledczego w Krakowie oraz w Beskidzie Sądeckim. Odtwórcą głównej roli jest aktor Wojciech Trela, natomiast w postać funkcjonariusza UB wcielił się Michał Chorosiński.

Ks. Gurgacz szczególnie naraził się komunistom w związku z głoszonymi kazaniami i naukami rekolekcyjnymi w okresie wielkopostnym roku 1948. Wkrótce podjął decyzję o przyjęciu propozycji wstąpienia do oddziału „Żandarmeria” operującego na obszarze Beskidu Sądeckiego i będącego zbrojną częścią organizacji oporu cywilnego o nazwie Polska Podziemna Armia Niepodległościowa. Oddział ostatecznie został zlikwidowany przez komunistów w połowie sierpnia 1949 r. a ks. Gurgacza aresztowano 2 lipca 1949 r. w Krakowie. Przypisując mu prowadzenie działalności zbrojnej, ukierunkowano proces na wykazanie sprzeczności zasad wiary z postępowaniem kapłana. Dla celów propagandowych rozprawa sądowa została szeroko nagłośniona przy wykorzystaniu wszelkich dostępnych wówczas mediów: prasy, radia oraz „Polskiej Kroniki Filmowej” (wyświetlanej przed wszystkimi seansami kinowymi w Polsce). Wyrok śmierci, orzeczony przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie, został wykonany na ks. Gurgaczu i dwóch żołnierzach „Żandarmerii” (Stefanie Balickim i Stanisławie Szajnie) w więzieniu Montelupich w Krakowie 14 września 1949 r.

Wyjątkowość kapelana niezłomnego - ks. Gurgacza łączy się z bezustannym towarzyszeniem z posługą duszpasterską żołnierzom oddziału konspiracji niepodległościowej w czasie, gdy nie funkcjonowały już żadne centralne struktury podziemia antykomunistycznego, a posługę duszpasterską kapłani sprawowali dorywczo na prośbę zainteresowanych. Ponadto ks Gurgacz dwukrotnie miał możliwość ucieczki i zerwania kontaktów z podziemiem niepodległościowym, a w ten sposób - ocalenia życia. Nie skorzystał z tego, do ostatniej chwili zostając z żołnierzami.

Film „Gurgacz” wyreżyserował Dariusz Walusiak, w latach 80. działacz opozycji antykomunistycznej, odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim „Polonia Restituta” przez śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz krzyżem Oficerskim Polonia Restituta przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za utrwalanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych-Niezłomnych. Na swym koncie ma ponad 60. filmów dokumentalnych i reportaży o najnowszej historii Polski. Jest także autorem książki „Winni. Holokaust i fałszowanie historii”. Autorem zdjęć do filmu „Gurgacz” jest Michał Bożek.

Oddział IPN w Krakowie patronuje przedsięwzięciu. Jego pracownicy udzielali realizatorom filmu wsparcia merytorycznego.

Premiera filmu:
- 5 listopada 2017 r. godz. 16.00, kino Mikro w Krakowie – wstęp za biletami (zakup w kasie kina)
- 18 listopada 2017 r. godz. 15.00, kino Sokół w Nowym Sączu – wstęp za biletami (zakup w kasie kina i on-line)
- 26 listopada 2017 r. godz. 17.00, Aula św. Jana Pawła II przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach (w ramach IV Krakowskich Zaduszek za Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych; wstęp tylko za zaproszeniami)

do góry