Nawigacja

Aktualności

Oferta wydarzeń otwartych w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach

  • Przystanek Historia IPN - Delegatura w Kielcach
    Przystanek Historia IPN - Delegatura w Kielcach
  • Przystanek Historia IPN - Delegatura w Kielcach
    Przystanek Historia IPN - Delegatura w Kielcach

PAŹDZIERNIK 2017 - WYDARZENIA OTWARTE

Wystawy

Kaźń profesorów lwowskich. Wzgórza Wuleckie 1941

Wystawa przedstawia wydarzenia sprzed 76 lat. Niemcy rozstrzelali wówczas na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie 22 profesorów lwowskich uczelni, członków ich rodzin oraz osoby które przebywały z nimi w chwili aresztowania. Wśród 40 ofiar dokonanej 4 lipca 1941 r. zbrodni był m.in. Tadeusz Boy-Żeleński, lekarz, publicysta, krytyk literacki. Mord profesorów lwowskich przedstawiony został w szerszym kontekście – po pierwsze, miejsca, czyli Lwowa – miasta należącego przed wojną do Polski, po drugie, działań okupantów zamierzających do likwidacji polskich elit i wreszcie głębokiej więzi łączącej Lwów i Wrocław. Ekspozycja prezentuje również zdjęcia zamordowanych naukowców oraz ich biogramy. Wystawa opracowana przez Oddział IPN we Wrocławiu.

Wystawa prezentowana będzie do 6 października w godzinach otwarcia Przystanku Historia.

Akcja AB na Kielecczyźnie

Wystawa prezentuje i upamiętnia ofiary nadzwyczajnej akcji pacyfikacyjnej (Ausserordentliche Befridungsaktion–AB) przeprowadzonej przez Niemców wiosną i latem 1940 r. na obszarze Generalnego Gubernatorstwa. Miała ona na celu likwidację polskiej inteligencji (nauczycieli, prawników, oficerów, lekarzy oraz działaczy społecznych) i duchowieństwa, ewentualnego zalążka ruchu oporu. Na Kielecczyźnie najważniejsze miejsca kaźni miały miejsce w Brzasku k. Skarżyska-Kamiennej, Górach Wysokich oraz u zbocza Góry Pierścienicy w Kielcach. W ramach akcji AB Niemcy zamordowali w regionie świętokrzyskim ok. 1300 osób, a co najmniej 850 wywieźli do obozów koncentracyjnych. Na planszach zaprezentowano również osoby odpowiedzialne za zbrodnie popełnione na Kielecczyźnie w czasie Akcji AB. Wystawa opracowana przez Delegaturę IPN w Kielcach.

Wystawa prezentowana będzie do 30 października w godzinach otwarcia Przystanku Historia.

Seans historyczny

4.10., godz. 17.00: projekcja filmu dokumentalnego „Z filmoteki bezpieki. Prymas Stefan Wyszyński”. „Z filmoteki bezpieki” to to cykl, który powstał w oparciu o materiały operacyjne Służby Bezpieczeństwa. Potajemnie wykonane fotografie i filmy służyły inwigilacji społeczeństwa polskiego w okresie PRL, ale stanowiły tylko część znacznie większego arsenału możliwości wykorzystywanego przez resort bezpieczeństwa. „Prymas Stefan Wyszyński” przybliża okoliczności wyboru biskupa Stefana Wyszyńskiego na metropolitę gnieźnieńskiego, jego życie i pracę duszpasterską oraz porusza szereg innych wątków dotyczących historii Kościoła po II wojnie światowej. Porusza także szereg innych wątków dotyczących historii Kościoła w Polsce po II wojnie światowe, w tym sposoby na inwigilację duchowieństwa i umożliwiające to metody pracy operacyjnej tajnych służb.

Promocja książki

19.10., godz. 16.00: spotkanie poświęcone książce dr. Cezarego Chlebowskiego „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” i przygotowywanemu na jej podstawie filmowi, z udziałem dr. Marka Jedynaka, Konrada Łęckiego oraz Sławomira Szmala.

Kłopoty z historią

25.10., godz. 17.00:  spotkanie z prof. dr. hab. Janem Żarynem „Narzędzie władzy czy władca dusz?” poświęcone będzie celom i możliwościom działania Kościoła katolickiego w czasach PRL.

OFERTA DLA SZKÓŁ

Seans historyczny

Do tematu Powstania Warszawskiego wracamy w miesiącu, w którym upadło i proponujemy projekcję filmu dokumentalnego w reż. M. Widarskiego „Powstanie i medycyna. Chcieliśmy żyć” (53 min.) w terminie dogodnym dla zainteresowanej szkoły.

Film o pracy służb sanitarnych Armii Krajowej. Wstrząsająca relacja rannych, lekarzy i pielęgniarek – ostatnich żyjących uczestników wydarzeń, żołnierzy konspiracji przygotowanych do niesienia pomocy w czasie krótkiego zrywu. A jednak przyszło im ratować życie ludzkie, w ekstremalnych warunkach, znacznie dłużej.

Zapytaj o inne propozycje dla uczniów:

przystanek.kielce@ipn.gov.pl

tel. 696 826 381

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

3–4.10: eliminacje wojewódzkie w ramach Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza KIMA, Kieleckie Centrum Kultury, Pl. Moniuszki 2b

19.10., godz. 18.00: projekcja filmu „Życie za życie. Maksymilian Kolbe” w reż. K. Zanussiego w ramach IV Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”, Kino Fenomen (Wojewódzki Dom Kultury), ul. Ściegiennego 2

do góry