Nawigacja

Aktualności

IV edycja Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie” i projekcja filmu „Lotna” – Kielce, 7 września 2017 r.

7 września 2017 r., o godz. 18.00 w kinie FENOMEN – Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach, ul. ks. P. Ściegiennego 2, odbędzie się kolejna projekcja IV edycji Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”, traktujących o najnowszej historii Polski. Widzom zostanie zaprezentowany film „Lotna” w reż. Andrzeja Wajdy. Prelekcję przed seansem wygłosi Marek Jończyk, pracownik Biura Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Kielcach.

 • „Lotna” reż. Andrzej Wajda
  „Lotna” reż. Andrzej Wajda

Organizatorami przeglądu są Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach we współpracy z Cyfrowym Repozytorium Filmowym i Studiem Filmowym „Kadr”.  Na filmowe spotkania zapraszamy raz w miesiącu, od marca do grudnia 2017 r.

W programie przeglądu znajdą się filmy wybitnych polskich reżyserów – Ryszarda Bugajskiego, Jana Kidawy-Błońskiego, Jana Komasy, Waldemara Krzystka, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego i Janusza Zaorskiego, poruszające problematykę II wojny światowej oraz zawiłych losów Polski i Polaków w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Każdy seans poprzedzony będzie wstępem historyka, zaś po pokazie planowana jest dyskusja z udziałem widzów. Pokazy filmowe będą okazją do spotkania miłośników filmu oraz historii, rozszerzenia wiedzy na temat najnowszej historii Polski oraz dyskusji i wymiany myśli. Tematyka prezentowanych obrazów często odwoływać się będzie do uroczystości rocznicowych, zarówno ogólnopolskich jak i regionalnych. 

Na wszystkie projekcje wstęp jest wolny. Seanse rozpoczynają się o stałej porze i tym samym dniu tygodnia, w czwartki, o godz. 18.00. Szczegółowe informacje w kinie Fenomen (Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, ul. ks. P. Ściegiennego 2) oraz w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach (Aleja Na Stadion 1) i Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach (ul. Warszawska 5).  

 

Terminarz przeglądu filmów fabularnych o najnowszej historii Polski - „HISTORIA W FILMIE”

 • „Generał Nil”, reż. Ryszard Bugajski - 30 marca 2017 r.
 • „Syberiada polska”, reż. Janusz Zaorski - 27 kwietnia 2017 r.
 • „Zaćma”, reż. Ryszard Bugajski - 18 maja 2017 r.
 • „Człowiek z marmuru”, reż. Andrzej Wajda - 29 czerwca 2017 r.
 • „Powstanie warszawskie”, reż. Jan Komasa - 27 lipca 2017 r.
 • „Lotna”, reż. Andrzej Wajda - 7 września 2017 r.
 •  „Życie za życie”, reż. Krzysztof Zanussi - 19 października 2017 r.
 • „Różyczka”, reż. Jan Kidawa-Błoński - 16 listopada 2017 r.
 • „80 milionów”, reż. Waldemar Krzystek - 12 grudnia 2017 r. 

 

Serdecznie zapraszamy.

do góry