Nawigacja

Aktualności

Wystawy prezentowane w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” - Kielce, wrzesień-październik 2017

Od 11 września w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” przy ul. Warszawskiej 5 w Kielcach można oglądać dwie nowe wystawy: „Kaźń profesorów lwowskich. Wzgórza Wuleckie 1941” oraz „Akcja AB na Kielecczyźnie”. Ekspozycje będą dostępne do końca października w godzinach otwarcia Przystanku Historia.

  • Wystawa „KAŹŃ PROFESORÓW LWOWSKICH”
    Wystawa „KAŹŃ PROFESORÓW LWOWSKICH”
  • „Akcja AB na Kielecczyźnie”
    „Akcja AB na Kielecczyźnie”

Kaźń profesorów lwowskich. Wzgórza Wuleckie 1941

 

Wystawa przedstawia wydarzenia sprzed 76 lat. Niemcy rozstrzelali wówczas na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie 22 profesorów lwowskich uczelni, członków ich rodzin oraz osoby które przebywały z nimi w chwili aresztowania. Wśród 40 ofiar dokonanej 4 lipca 1941 r. zbrodni był m.in. Tadeusz Boy-Żeleński, lekarz, publicysta, krytyk literacki. Mord profesorów lwowskich przedstawiony został w szerszym kontekście – po pierwsze, miejsca, czyli Lwowa – miasta należącego przed wojną do Polski, po drugie, działań okupantów zamierzających do likwidacji polskich elit i wreszcie głębokiej więzi łączącej Lwów i Wrocław. Ekspozycja prezentuje również zdjęcia zamordowanych naukowców oraz ich biogramy. Wystawa opracowana przez Oddział IPN we Wrocławiu.

 

 

Akcja AB na Kielecczyźnie

Wystawa prezentuje i upamiętnia ofiary nadzwyczajnej akcji pacyfikacyjnej (Ausserordentliche Befridungsaktion–AB) przeprowadzonej przez Niemców wiosną i latem 1940 r. na obszarze Generalnego Gubernatorstwa. Miała ona na celu likwidację polskiej inteligencji (nauczycieli, prawników, oficerów, lekarzy oraz działaczy społecznych) i duchowieństwa, ewentualnego zalążka ruchu oporu. Na Kielecczyźnie najważniejsze miejsca kaźni miały miejsce w Brzasku k. Skarżyska-Kamiennej, Górach Wysokich oraz u zbocza Góry Pierścienicy w Kielcach. W ramach akcji AB Niemcy zamordowali w regionie świętokrzyskim ok. 1300 osób, a co najmniej 850 wywieźli do obozów koncentracyjnych. Na planszach zaprezentowano również osoby odpowiedzialne za zbrodnie popełnione na Kielecczyźnie w czasie Akcji AB. Wystawa opracowana przez Delegaturę IPN w Kielcach.

Wystawy prezentowane będą w miesiącach wrzesień – październik w godzinach otwarcia „Przystanku Historia”.

do góry