Nawigacja

Aktualności

Wyprawa na Ukrainę śladami „operacji polskiej” NKWD 1937–1938

  • Miejsce upamiętnienia ofiar prześladowań i terroru 1945–1938, Dołbysz na Ukrainie. Fot. Sergiusz Kazimierczuk (IPN)
    Miejsce upamiętnienia ofiar prześladowań i terroru 1945–1938, Dołbysz na Ukrainie. Fot. Sergiusz Kazimierczuk (IPN)

11 sierpnia 2017 r. wyrusza z Krakowa na Ukrainę wyprawa edukacyjna zorganizowana przez Oddział IPN w Krakowie w 80. rocznicę zbrodni ludobójstwa, popełnionej na Polakach przez NKWD w latach 1937–1938 w trakcie tzw. operacji polskiej. W wyprawie weźmie udział 50 osób,  w tym uczniowie – laureaci piątej edycji konkursu „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”, nauczyciele oraz harcerze.

Uczestnicy wyprawy upamiętnią ofiary „operacji polskiej” NKWD, nawiedzając miejsca związane z represjami i pochówkami, a także miejsca upamiętnień ofiar, m.in. Dołbysz (stolicę dawnego polskiego rejonu narodowego zwanego Marchlewszczyzną), Żytomierz, Bykownię pod Kijowem, Winnicę,  Kamieniec Podolski, Płoskirów.

Podczas wyjazdu uczestnicy poznają bliżej losy ludności polskiej w Rosji i w ZSRS po 1917 roku, także w okresie Wielkiego Głodu na Ukrainie, a zwłaszcza historię zbrodni z lat 1937–1938. Poznają także miejsca, zabytki i postacie związane z wydarzeniami historycznymi i polskim dziedzictwem kulturowym na tzw. dalszych Kresach, obejmujących m.in. Żytomierz, Kamieniec Podolski, Chocim, Park Zofiówka w Humaniu. Przewidziane są również spotkania z Polakami żyjącymi dziś na Ukrainie. Podczas pobytu we Lwowie uczestnicy nawiedzą Cmentarz Orląt Lwowskich oraz Cmentarz Łyczakowski.

Wyprawa potrwa do 17 sierpnia 2017 r. Nadzór merytoryczny i organizacyjny nad realizacją programu wyprawy oraz opiekę nad jej uczestnikami sprawować będą pracownicy OBEN IPN w Krakowie: dr Paweł Naleźniak, Dariusz Gorajczyk i Michał Masłowski. Swoją wiedzą będą dzielić się z uczestnikami wyprawy również prof. Artur Patek z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr hab. Henryk Głębocki – pracownik IPN oraz UJ. 

do góry