Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko (1947–1984)” – Kielce, 10 sierpnia 2017

  • Plakat
    Plakat

10 sierpnia 2017 r., o godz. 10.00, na placu Najświętszej Maryi Panny w Kielcach odbędzie się otwarcie wystawy „Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko (1947–1984)”.  W uroczystości uczestniczyć będą: Waldemar Bartosz – przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”, Wojciech Lubawski – prezydent Miasta Kielce oraz reprezentujący Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach Leszek Bukowski

Wystawa „Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko (1947–1984)” została przygotowana przez pracowników Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Przedstawia życie i działalność duszpasterską ks. Jerzego Popiełuszki, jego męczeńska śmierć i percepcję idei „Zło dobrem zwyciężaj”, która stała się mottem dążeń opozycji antysocjalistycznej w Polsce w latach osiemdziesiątych XX w. Sylwetka kapłana ukazana została na tle działania Departamentu IV MSW, którego zadaniem była walka z Kościołem. Na ekspozycji zaakcentowano represje, które dotknęły kapłana począwszy od szykan w specjalnej „jednostce kleryckiej” w Bartoszycach, poprzez inwigilację, nękanie, przesłuchania w prokuraturze, aresztowanie, prowadzenie śledztwa, wreszcie prowokacje i działania operacyjne, w wyniku których 19 października 1984 r. został on uprowadzony i w brutalny sposób zamordowany. Ukazano również dramatyczne okoliczności śmierci i pokazowy proces byłych oficerów SB, którzy dokonali zbrodni.

Obok prywatnych zdjęć ze zbiorów rodziny Popiełuszków i przyjaciół kapłana, zdjęć z działalności duszpasterskiej z lat 1980–1984, zgromadzonych w Archiwum Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie, przedstawiono szereg dokumentów z zasobów archiwalnych IPN.

Wystawa będzie prezentowana na placu Najświętszej Maryi Panny w Kielcach do 30 sierpnia 2017 r., organizatorami ekspozycji są: Region Świętokrzyski NSZZ „Solidarność”, Prezydent Miasta Kielce oraz kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej.

Otwarcie wystawy „Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko (1947–1984)” – Kielce, 10 sierpnia 2017 r., godz. 10.00

do góry