Nawigacja

Aktualności

73. rocznica akcji „Burza” w Sandomierzu – 29–30 lipca 2017

Przypinka okolicznościowa „Sandomierz – Pielaszów 1944”

Podczas drugiego dnia obchodów 73. rocznicy rozpoczęcia akcji „Burza” oraz bitwy pod Pielaszowem Marek Bronkowski – Burmistrz Sandomierza wręczał uczestnikom uroczystości okolicznościowy znaczek.

Na przypince znajduje kwitnący chaber bławatek, tradycyjny kwiat polskich pól. Czas jego kwitnienia w sferze symbolicznej nawiązuje do śmierci wielu młodych żołnierzy, łączniczek i sanitariuszek I batalionu 2 pułku piechoty Legionów Armii Krajowej, poległych w bitwie pod Pielaszowem (30 lipca 1944 r.). Niebieski kolor kwiatu to z kolei barwa symbolizująca wierność. Żołnierze batalionu dowodzonego przez kpt. Ignacego Zarobkiewicza „Swojaka” w bitwie pod Pielaszowem dochowali wierności Ojczyźnie,  stając na jej rozkaz w ramach akcji „Burza”, a następnie podejmując walkę z żołnierzami Wehrmachtu.

Fundatorem przypinki jest Urząd Miejski w Sandomierzu. Autorem koncepcji przypinki jest Robert Piwko – starszy kustosz archiwalny w Delegaturze IPN w Kielcach, za projekt plastyczny odpowiadała Ewelina Ura-Kamińska z Urzędu Miejskiego w Sandomierzu.

do góry