Nawigacja

Aktualności

Apel o pomoc w pracach nad biogramami żołnierzy I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK

W tym roku mija 73. rocznica rozpoczęcia Akcji „Burza” na terenie Obwodu AK Sandomierz. W tradycji corocznie organizowanych uroczystości upamiętniających to wydarzenie, ważne miejsce poświęcone jest kultywowaniu pamięci o poległych i zamordowanych żołnierzach, sanitariuszkach oraz łączniczkach I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK. Złożyli oni ofiarę z życia w trakcie bitwy pod Wesołówką – Pielaszowem, w dniu 30 lipca 1944 r. oraz w wyniku represji dokonanych przez Niemców w dniach następnych.

Sandomierscy Kolumbowie, bo tak często o nich mówimy to przedstawiciele pokolenia Polski wolnej i niepodległej. Pomimo upływu ponad 70. lat od ich śmierci, niestety ciągle wiemy o nich bardzo niewiele. Warto podjąć próbę zmiany tego stanu.

Cel taki przyświeca rozpoczętym w Delegaturze IPN w Kielcach w 2016 r. poszukiwaniom archiwalnym. W związku z tym zwracamy się z prośbą o wszelką pomoc w pracach nad notami biograficznymi poległych i zamordowanych żołnierzy I batalionu. Uprzejmie prosimy o kontakt zarówno w przypadku posiadania materiałów jak i wiadomości związanych z historią życia każdej z Ofiar.

Z takim samym apelem zwracamy się również do środowiska inicjatorów, organizatorów i uczestników uroczystości poświęconych poległym i zamordowanym, które były organizowane w regionie sandomierskim. Warto pamiętać o ludziach, którzy podejmowali trud przypominania o wydarzeniach mających miejsce 30 lipca 1944 r.

W celu ułatwienia kontaktu podajemy nr tel.: 0 41 340 50 63, adres poczty e-mail: robert.piwko@ipn.gov.pl oraz adres do korespondencji tradycyjnej: Delegatura IPN w Kielcach, Aleja na Stadion 1, 25-127 Kielce.

Proszę pamiętać, że nawet najdrobniejszy sygnał może mieć znaczenie.

do góry