Nawigacja

Aktualności

Wyjazd edukacyjny dla laureatów konkursu historycznego „Orła WRONa nie pokona” oraz XV Konkursu Wiedzy o NSZZ "Solidarność” Kielce – Gdańsk, 7–9 czerwca 2017

W dniach 7–9–czerwca 2017 r., 20-osobowa grupa młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa świętokrzyskiego uczestniczyła w wyjeździe edukacyjnym do Gdańska. Konkurs „Orła WRONa nie pokona” zorganizowało Stowarzyszenie „Wolni i Solidarni 1980-1989” w Starachowicach przy współpracy Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, zaś XV Konkurs Wiedzy o NSZZ „Solidarność” zorganizował Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” i Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty.

Pierwszego dnia, po męczącej podróży z Kielc do Gdańska młodzież odpoczęła spacerując po starówce tego pięknego miasta. W ramach wyjazdu nie mogło również zabraknąć krótkiej wizyty na nadmorskiej plaży.

8 czerwca był dniem w całości poświęconym historii, i polegał na zwiedzaniu ważnych dla Polaków miejsc związanych z walką o wolną i niepodległą ojczyznę. Zasadniczą częścią była wizyta w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie przewodnik oprowadził uczestników po robiącej duże wrażenie i znakomicie eksponowanej stałej wystawie. Młodzież zobaczyła oryginalne tablice z postulatami strajkujących robotników oraz wozy bojowe tzw. „suki” i sprzęt funkcjonariuszy MO. Doskonale przygotowane sale wystawowe, uzupełniane multimediami wprowadzały zwiedzających w klimat lat osiemdziesiątych. Można było obejrzeć typowe wyposażenie PRL-owskiego mieszkania, puste sklepowe półki, sprzęt do drukowania „bibuły” oraz oryginalną prasę, ulotki i transparenty przygotowywane przez opozycjonistów. Na koniec uczniowie zasiadli przy okrągłym stole i obejrzeli plakaty wyborcze oraz dokumenty z 1989 roku. Zwiedzający uzyskali także informacje o bogatych zbiorach archiwalnych, bibliotece i mediatece.

Następnie młodzież zapaliła znicze pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 r. i zobaczyła słynną bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, z której 31 sierpnia 1980 r. Lech Wałęsa ogłosił powstanie Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych. Kolejnym punktem była wizyta w kościele pw. św. Brygidy w Gdańsku, gdzie na plebanii i w samym kościele gromadzili się opozycjoniści, nie tylko po to aby się modlić, ale również by podejmować wspólne działania wymierzone w komunistyczny system.

W ramach wyjazdu młodzież zwiedziła również Muzeum II Wojny Światowej, które w nowoczesny sposób prezentuje ten tragiczny okres, zarówno z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki jak i przeżyć zwykłych ludzi. Ekspozycja przedstawia nie tylko losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów. Prezentuje liczne militaria i sprzęt wojskowy ale także, poprzez multimedialne przekazy, podkreśla terror okupacyjny, opór wobec okupanta i wiele innych aspektów II wojny światowej. Duże wrażenie na zwiedzających zrobił również obraz polskiego miasta w okresie międzywojennym oraz ruiny, które z niego pozostały po zakończeniu wojny. Wizyta w tym muzeum była więc niezwykle wartościowa.

W drodze powrotnej, 9 czerwca uczestnicy wyjazdu zwiedzili Toruń, gdzie na rynku w latach 80-tych organizowane były spotkania wiece, pochody i demonstracje środowisk opozycyjnych. Młodzi ludzie dzięki uczestnictwu w tym wyjeździe mieli więc doskonałą lekcję historii, patriotyzmu i wychowania obywatelskiego, która na długo zapadnie im w pamięć.

 

 

do góry