Nawigacja

Aktualności

"Wywiad i kontrwywiad drugiej konspiracji" - spotkanie w Krakowskiej Loży Historii Współczesnej - FILMOWA RELACJA

21 czerwca w siedzibie Centrum Edukacyjnego IPN "Przystanek Historia" w Krakowie odbyło się kolejne spotkanie Krakowskiej Loży Historii Współczesnej. Na temat wydanej przez IPN książki "W sieci. Powojenne polskie siatki wywiadowcze (AK-NIE-DSZ-WiN-PSZ) w latach 1944 - 1955" będącej pracą zbiorową pod redakcją Mariusza Bechty, dyskutowali jej współautorzy: prof. Piotr Niwiński i dr Wojciech Frazik. W roli gospodarza spotkania wystąpił Roman Graczyk.

To zjawisko stosunkowo mało znane w historii oporu Polaków wobec totalitarnej władzy, zaprowadzonej tu w 1944-1945 roku. Chodzi o pozyskiwanie i przetwarzanie informacji poufnych/ tajnych na temat aparatu państwa komunistycznego oraz przekazywanie ich na Zachód, do legalnych władz Państwa Polskiego.

Tych siatek było wiele: jedne wywodziły się ze struktur Polskiego Państwa Podziemnego, inne powstały już po likwidacji tych struktur. To, co je charakteryzowało, to powszechność: w zasadzie każdy działacz tej konspiracji miał za zadanie zbierać takie informacje. W efekcie rozeznanie co  do organizacji struktur komunistycznych i co do planów komunistów było dosyć dobre.

Jakie były największe sukcesy wywiadowcze drugiej konspiracji? Czy praca analityczna nadążała za ilością spływających informacji? Jak skuteczne było rozpracowanie tych siatek wywiadowczych przez komunistyczny aparat represji?  O tym chcemy rozmawiać w Przystanku Historia.

Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji.

 

 

 

do góry