Nawigacja

Aktualności

Julagi – zapomniana historia. Niemieckie obozy pracy dla Żydów na terenie okupowanego Krakowa. Lokalizacja, historia, pamięć - Kraków, 7 czerwca 2017

Spotkanie z cyklu Archiwalne środy w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” po raz pierwszy organizowane wspólnie z krakowskim Klubem Historycznym im. gen. Stefana Roweckiego - „Grota”.

Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia”zaprasza na spotkanie "Julagi – zapomniana historia. Niemieckie obozy pracy dla Żydów na terenie okupowanego Krakowa. Lokalizacja, historia, pamięć" w dniu 7 czerwca. o godz. 18.00, ul. Dunajewskiego 8.

Julagi (Judenlager) Niemcy utworzyli w Krakowie w roku 1942. Powstały one w Płaszowie (Julag I), Prokocimiu (Julag II) i Bieżanowie (Julag III) . Od jesieni 1943 r. stały się filiami KL Plaszow. Uwięzieni w nich Żydzi stanowili niewolniczą siłę roboczą wykorzystywaną przy niemieckich inwestycjach infrastrukturalnych, głównie rozbudowie dróg i linii kolejowych. Do obozów tych trafiali Żydzi z terenu miasta Krakowa oraz powiatu krakowskiego i miechowskiego. Większość uwięzionych tam została wymordowana przez Niemców po likwidacji Julagów pod koniec 1943 r.

Część niemieckich oprawców z Julagów została po wojnie ujęta i skazana. Szef Julagów, SS-Oberscharführer Franz Josef Müller został skazany przez sąd w Mosbach w 1961 r. na dożywotnie ciężkie więzienie, choć już w 1970 r. zwolniono go warunkowo z więzienia. Uniknął kary cieszący się równie złą sławą jak Müller, SS-Rottenführer Wiktor Ritschek.

O lokalizacji i historii Julagów, niemieckich zbrodniach i ich ściganiu oraz pamięci o miejscach przymusowej pracy i kaźni więźniów obozów opowie Marek Węgrzyn z Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Podstawowe informacje dotyczące Julagów w okupowanym Krakowie znaleźć można w publikacji Ryszarda Kotarby „Niemiecki obóz w Płaszowie 1942-1945. Przewodnik historyczny” dostępnej pod adresem  www.ipn.gov.pl/do-pobrania.

Wstęp wolny.

do góry