Nawigacja

Aktualności

Wystawy prezentowane w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” - Kielce, czerwiec 2017

W czerwcu w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach można oglądać następujące wystawy: „Niech się święci…” Obchody świąt i rocznic w Polsce Ludowej oraz „Służba Bezpieczeństwa wobec „Solidarności” 1980–1981”.

„Niech się święci…” Obchody świąt i rocznic w Polsce Ludowej

Jeszcze trwały działania wojenne na frontach II wojny światowej, gdy 1 maja 1945 r. ulicami polskich miast maszerowały pochody pierwszomajowe, pozdrawiane z prowizorycznych trybun honorowych przez nową, „ludową” władzę. Przez następne 45 lat ta data miała być jedną z najważniejszych w świątecznym kalendarzu rządzonej przez komunistów Polski, a wielogodzinne pochody jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli i rytuałów PRL. Komuniści zabrali się bardzo szybko do modyfikowania kalendarza świąt państwowych, przejętego w spadku po przedwojennej Polsce. Pośpiech wynikał z gwałtownej potrzeby legitymizowania odrzucanej przez większość społeczeństwa władzy, narzuconej przez wschodniego sąsiada. W nowym kalendarzu obrzędowym znalazły się święta zupełnie obce polskiej tradycji, a tym, które pozostały, nadano zupełnie inną wymowę.

Wystawa opracowana przez Oddział IPN w Łodzi.

Służba Bezpieczeństwa wobec „Solidarności” 1980–1981

Wystawa przedstawia działania podejmowane przez aparat bezpieczeństwa wobec związku, w tym najważniejsze akcje represyjne, jak operacja „Brama” i sprawa obiektowa „Klan”. W ich ramach bezpieka werbowała tajnych współpracowników, którzy stanowili główne narzędzie zdobywania informacji dotyczących „Solidarności” lub wpływania na ich działalność. Ponadto stosowano podsłuchy, inwigilację, kontrolę korespondencji, aresztowania. Ekspozycja prezentuje również, w jaki sposób Służba Bezpieczeństwa traktowała liderów „Solidarności” (Lecha Wałęsę i Annę Walentynowicz). Ukazano na niej fotokopie dokumentów SB, liczne zdjęcia z lat 1980–1981 oraz portrety oficerów bezpieki nadzorujących przedstawione działania. Wystawa opracowana przez Oddział IPN w Gdańsku w trzydziestą rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”.

Wystawy prezentowane będą w czerwcu w godzinach otwarcia Przystanku Historia.

do góry