Nawigacja

Aktualności

Program wydarzeń na "Przystanku Historia" w Kielcach - czerwiec 2017 r.

Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” w Kielcach

ul. Warszawska 5

tel. 696 826 381

 

CZERWIEC 2017

WYDARZENIA OTWARTE

WYSTAWY 

„Niech się święci…” Obchody świąt i rocznic w Polsce Ludowej

Jeszcze trwały działania wojenne na frontach II wojny światowej, gdy 1 maja 1945 r. ulicami polskich miast maszerowały pochody pierwszomajowe, pozdrawiane z prowizorycznych trybun honorowych przez nową, „ludową” władzę. Przez następne 45 lat ta data miała być jedną z najważniejszych w świątecznym kalendarzu rządzonej przez komunistów Polski, a wielogodzinne pochody jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli i rytuałów PRL. Komuniści zabrali się bardzo szybko do modyfikowania kalendarza świąt państwowych, przejętego w spadku po przedwojennej Polsce. Pośpiech wynikał z gwałtownej potrzeby legitymizowania odrzucanej przez większość społeczeństwa władzy, narzuconej przez wschodniego sąsiada. W nowym kalendarzu obrzędowym znalazły się święta zupełnie obce polskiej tradycji, a tym, które pozostały, nadano zupełnie inną wymowę.

Wystawa opracowana przez Oddział IPN w Łodzi.

Służba Bezpieczeństwa wobec „Solidarności” 1980–1981

Wystawa przedstawia działania podejmowane przez aparat bezpieczeństwa wobec związku, w tym najważniejsze akcje represyjne, jak operacja „Brama” i sprawa obiektowa „Klan”. W ich ramach bezpieka werbowała tajnych współpracowników, którzy stanowili główne narzędzie zdobywania informacji dotyczących „Solidarności” lub wpływania na ich działalność. Ponadto stosowano podsłuchy, inwigilację, kontrolę korespondencji, aresztowania. Ekspozycja prezentuje również, w jaki sposób Służba Bezpieczeństwa traktowała liderów „Solidarności” (Lecha Wałęsę i Annę Walentynowicz). Ukazano na niej fotokopie dokumentów SB, liczne zdjęcia z lat 1980–1981 oraz portrety oficerów bezpieki nadzorujących przedstawione działania. Wystawa opracowana przez Oddział IPN w Gdańsku w trzydziestą rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”.

Wystawy prezentowane będą w czerwcu w godzinach otwarcia Przystanku Historia.

 

HISTORIA DLA KAŻDEGO

6.06., godz. 17.00: wykład dr. Michała Zawiszy „My na kapitalistę robić nie będziemy–reformy w powojennej Polsce” poświęcony będzie przekształceniom własnościowym i społecznym dokonanym przez komunistów w Polsce po II wojnie światowej.

KŁOPOTY Z HISTORIĄ

22.06., godz. 17.00: spotkanie z dr. Grzegorzem MajchrzakiemDezintegrować, neutralizować, niszczyć… Gry operacyjne Służby Bezpieczeństwa wobec „Solidarności” w latach 1980–1989” dotyczyć będzie działań podejmowanych przez aparat bezpieczeństwa wobec Związku. Poruszone zostaną kwestie tajnych współpracowników, którzy stanowili dla SB główne narzędzie zdobywania informacji, a także różnych sposobów rozbijania i konfliktowania opozycji.

SEANS HISTORYCZNY

27.06., godz. 17.00: projekcja filmu dokumentalnego „Było sobie miasteczko”, reż. T. Arciuch, M. Wojciechowski  (49 min.)

Historia Kisielina, miasteczka na Wołyniu, w którym do czasów II wojny światowej żyło w zgodzie kilka narodowości: Polacy, Ukraińcy, Żydzi, Niemcy, Czesi. Dziś przedwojennej mieszanki narodów już tam nie ma, za to pośród zieleni stoją ruiny kościoła, który był miejscem tragedii, jaka rozegrała się w Kisielinie 11 lipca 1943 r. Nacjonaliści ukraińscy wymordowali wówczas w murach świątyni część polskich mieszkańców Kisielina. Film jest także refleksją nad zagładą polskich Kresów, ich bogatej kultury i tradycji, nad trudnym dziedzictwem tej zagłady.

 

OFERTA DLA SZKÓŁ

DZIEŃ DZIECKA

01.06., godz. 10.00–14.00: uczniów szkół podstawowych wraz z nauczycielami zapraszamy na „Dzień Dziecka w Przystanku” – edukacyjną zabawę w postaci turnieju gier planszowych oraz quizu historycznego. Dodatkową atrakcją będzie wystawa figurek żołnierzyków z różnych okresów historii Polski (zbiory Łukasza Łaganowskiego).

KONKURS

12.06., godz. 11.00: uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „Kiedy Człowiek był tylko numerem. Obywatele polscy w niemieckich obozach jenieckich, koncentracyjnych oraz obozach zagłady w okresie II wojny światowej”.

SEANS HISTORYCZNY

W ramach upamiętnienia ofiar Zbrodni Wołyńskiej proponujemy projekcję filmu dokumentalnego „Było sobie miasteczko” w terminie dogodnym dla zainteresowanej szkoły.

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

29.06., godz. 18.00: projekcja filmu „Człowiek z marmuru” w reż. A. Wajdy w ramach IV Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”, Kino Fenomen (Wojewódzki Dom Kultury), ul. Ściegiennego 2

do góry