Nawigacja

Aktualności

Warsztaty „Czerwone maki na Monte Cassino” – Kielce, 18 maja 2017

11 maja 1944 r. generał Władysław Anders w rozkazie skierowanym do swoich oddziałów napisał: „Zadanie, które nam przypadło, rozsławi na cały świat imię żołnierza polskiego”. Siedem dni później w samo południe na gruzach klasztoru Monte Cassino odegrano Hejnał Mariacki, ogłaszając tym samym zwycięstwo polskich żołnierzy. Był to jednak również triumf ich sojuszników, gdyż w bitwie o Monte Cassino po stronie sprzymierzonych walczyli żołnierze dziesięciu narodowości z pięciu kontynentów. Bitwa o Monte Cassino otworzyła wojskom alianckim drogę na Rzym, który został zdobyty 4 czerwca 1944 roku. O której zwycięstwie zadecydowała odwaga, bohaterstwo i poświęcenie oręża polskiego. W walce o wzgórze zginęło 923 żołnierzy polskich, 2931 zostało rannych. Na przełomie 1944 i 1945 roku powstał pomiędzy wzgórzami Monte Cassino a „593” polski cmentarz wojskowy, na którym spoczywa 1072 poległych żołnierzy Rzeczypospolitej. Po śmierci dołączył do swoich żołnierzy generał Władysław Anders. W hołdzie żołnierzom 2 Korpusu Polskiego Instytut Pamięci Narodowej organizuje cykl wydarzeń, w których uczestniczyć będzie również Delegatura IPN w Kielcach.

18 maja 2017 r. zapraszamy uczniów wraz z nauczycielami na warsztaty „Czerwone maki na Monte Cassino”, poświęcone jednej z najsłynniejszych bitew Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w czasie II wojny światowej. Integralną częścią warsztatów będzie nauka śpiewania słynnej polskiej pieśni wojskowej poświęconej „bitwie narodów”.

Czerwone maki na Monte Cassino
Zamiast rosy piły polską krew.
Po tych makach szedł żołnierz i ginął,
Lecz od śmierci silniejszy był gniew.
Przejdą lata i wieki przeminą.
Pozostaną ślady dawnych dni
I tylko maki na Monte Cassino
Czerwieńsze będą, bo z polskiej wzrosną krwi.

                                                  (Feliks Konarski)

Warsztaty „Czerwone maki na Monte Cassino” – 18 maja 2017 r., Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” w Kielcach, ul. Warszawska 5, godz. 10.00 oraz 12.00.

do góry