Nawigacja

Aktualności

VIII Rajd Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK – Tęgoborze – Beskid Wyspowy, 9–11 czerwca 2017

W dniach 9-11 czerwca 2017 r. odbyła się VIII edycja rajdu edukacyjnego „Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK”.

W dniach 9-11 czerwca 2017 r. odbyła się VIII edycja rajdu edukacyjnego Szlakiem Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, którego głównymi organizatorami były Oddział IPN w Krakowie oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1. PSP AK. Patronat honorowy nad imprezą objęli w tym roku Starosta Nowosądecki Marek Pławiak oraz Wójt Gminy Łososina Dolna Stanisław Golonka.

Podczas tegorocznego rajdu jego uczestnicy pokonywali partyzanckie ścieżki w Beskidzie Wyspowym – wokół Marcinkowic, Tęgoborza, Zawadki, Skrzętli-Rojówki oraz Znamirowic – poruszając się po terenie dawnego Obwodu AK Nowy Sącz, gdzie w czasie II wojny światowej działał Oddział Specjalny AK pchor. Józefa Toczka „Topora”. Biorąca udział w rajdzie młodzież, poznając historię zmagań z okupantem niemieckim oraz losy żołnierzy podziemia w powiecie nowosądeckim, mogła też odwiedzić miejsca związane z pobytem na Sądecczyźnie Jana Karskiego, ukrywaniem się Żydów oraz prześledzić niemieckie prace fortyfikacyjne nad Dunajcem i Jeziorem Rożnowskim. Miała także okazje przyjrzeć się pracy wywiadu i kontrwywiadu AK oraz uzyskać świadomość tego, jak dużą wagę Polskie Państwo Podziemne przykładało do ochrony zarówno ludności cywilnej, jak i  ważnych dla polskiej gospodarki obiektów, które w chwili wycofywania się Niemców narażone były na zniszczenie. Uczestnicy rajdu mogli też poznać powojenne losy dawnych akowców, których duża część zasiliła po 1945 r. szeregi tzw. żołnierzy wyklętych, współtworząc oddział niepodległościowy „Wojsko Polskie”.

Impreza zgromadziła blisko 150 uczestników podzielonych na 15 zespołów, które przybyły na start rajdu z całej Małopolski. Poza reprezentantami gospodarzy terenu – czyli uczniami ze szkoły podstawowej w Tęgoborzu, w rajdzie wzięli też udział gimnazjaliści i licealiści z Krakowa, Rudawy, Olkusza, Tarnowa, Szczepanowic, Słopnic, Laskowej i Mszany Górnej. Pierwszego dnia pokonywali oni blisko dwudziestokilometrową trasę z Marcinkowic do Tęgoborza, na której spotkać mogli Niemców, „granatowych” policjantów, akowców i podszywających się pod podziemie pospolitych przestępców. Wszyscy zapamiętali jednak przede wszystkim „zabójcze” podejście na górę Chełm oraz piękne widoki na dolinę Dunajca i Beskidy.

Drugi dzień zmagań przebiegł z kolei pod hasłem zdobywania informacji o zaporze w Rożnowie i niemieckich schronach w samym Tęgoborzu. Na kilkunastokilometrowej trasie wokół Jodłowca Wielkiego i Justu nie zabrakło też dodatkowych atrakcji w postaci ścigającej uczestników burzy oraz wieczornego ogniska ze śpiewem i kiełbaskami.

Niedziela, czyli ostatni dzień rajdu, była tradycyjnie poświęcona na jego oficjalne zamknięcie i wyłonienie zwycięzców. Tym razem pierwsze miejsce zajął patrol „Przyjaciel” z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu, wyprzedzając o włos (a właściwie o 0,5 punktu) drużynę „Lampart”, której członkowie także reprezentowali barwy tej szkoły. Tuż za nimi trzecie miejsce na podium zajął patrol „Jaworz” z Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Słopnicach. Po wręczeniu nagród oraz podziękowań wszyscy uczestnicy udali się w zwartej kolumnie na mszę św. w intencji żołnierzy i współpracowników AK, po której nastąpił piknik partyzancki połączony z pokazem broni i inscenizacją w wykonaniu SRH 1. PSP AK oraz Klubu Historycznego im. AK w Olkuszu. Ostatnią atrakcją tego dnia był „nalot” samolotów z Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej, które poza akrobacjami, dokonały też, ku uciesze najmłodszych, udanego zrzutu cukierków.

Wszystkim uczestnikom i współorganizatorom rajdu bardzo dziękujemy za wspólną zabawę i już teraz zapraszamy do udziału w rajdzie za rok!

do góry