Nawigacja

Aktualności

TEATR ORATORIUM „Wywózki, łagry, Katyń” na zakończenie "Tygodnia Katyńskiego" w Kielcach

Spektakl pt. „Wywózki, łagry, Katyń” opowiada o historii i genezie sowieckiej zbrodni.

„Tydzień Katyński”, był szczególnym wydarzeniem, jakie dla upamiętnienia 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w dniach 24–28 kwietnia zorganizowali wspólnie Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Muzeum Katyńskim Oddziałem Martyrologicznym Muzeum Wojska Polskiego, Komendą Główną Policji oraz Centralnym Zarządem Służby Więziennej.

Celem „Tygodnia Katyńskiego” było przypomnienie o zbrodniach dokonanych na Polakach podczas II wojny światowej, poszerzenie wiedzy, szeroko pojęta edukacja oraz rozbudzenie zainteresowania historią, która stanowi warunek świadomego funkcjonowania we współczesnym świecie.

W poszczególnych dniach „Tygodnia Katyńskiego” zaproszeni specjaliści prowadzili wykłady i spotkania dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Podczas tych spotkań prezentowane były wystawy, filmy oraz materiały związane z tą tematyką. Dzisiaj uroczystości zakończy spektakl „Łagry. Wywózki. Katyń” w wykonaniu Teatru Oratorium w reżyserii  Janusza  taszczyka, który odbędzie się w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

Jest to hołd złożony więźniom łagrów i ofiarom zbrodni katyńskiej. Przedstawienie w warstwie literackiej i wizualnej oparte jest na materiałach faktograficznych. Tłem spektaklu jest specjalnie skomponowana muzyka grana na żywo oraz wizualizacja złożona z archiwalnych zdjęć, fragmentów filmów i animacji. Spektakl powstał przy współpracy z Muzeum Katyńskim, oddziałem Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

„Wywózki, łagry, Katyń” - fakty, świadectwa, refleksje

Scenariusz według pomysłu Bogdana Śmigielskiego: Danuta Nagórna

Reżyseria: Jarosław Witaszczyk

Muzyka: Wojciech Kostrzewa

Wizualizacje: Maciej Fryszer

Kierownictwo produkcji: Lidia Sadowska

Koordynacja: Magdalena Sasal

Konsultacje: dr Ewa Kowalska

W spektaklu dział biorą aktorzy: Danuta Nagórna, Jarosław Witaszczyk oraz Jacek Dziołak (klarnet)/Mateusz Stankiewicz (akordeon)

Autorzy tekstów zawartych w spektaklu w kolejności prezentacji: Bogdan Śmigielski, Czesław Miłosz, Anna Kosmowska, Feliks Konarski (Ref-Ren), Anatol Krakowiecki, Beata Obertyńska, Franciszek Minota, Józef Mackiewicz, Zbigniew Herbert, Czesław T. Niemczyński, Ks. Zdzisław Peszkowski

       O spektaklu:

„Było to niezwykłe połączenie wspomnień, listów więźniów oraz późniejszych wierszy z wstrząsającymi historycznymi faktami ludobójstwa na terenach ZSRR w czasie II wojny i tuż po niej. Idealne zgranie prostych środków wyrazu - gry aktorów, przejmujących obrazów w tle i specjalnie skomponowanej muzyki, wywarły na mnie ogromne wrażenie. Wyrazy szczególnego uznania dla Pani Danuty Nagórnej oraz Jarosława Witaszczyka, którzy z perspektywy różnych postaci bardzo wiarygodnie przekazywali świadectwa tych, którzy w swoim imieniu mówić już nie mogą. Cieszę się, że mogłam je usłyszeć, aby lepiej pojąć sercem gehennę ofiar sowieckich łagrów i zbiorowych morderstw, których z pewnością nie da się ogarnąć umysłem. Polecam wszystkim dla ożywienia naszej wspólnej narodowej pamięci.” 

Agnieszka Wyszomirska

 

 

 


 

do góry