Nawigacja

Aktualności

Spotkanie "KL Plaszow. Źródła, stan wiedzy, miejsce pamięci" - Kraków, 12 kwietnia 2017

Spotkanie z cyklu Archiwalne środy w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia”

  • Spotkanie "KL Plaszow. Źródła, stan wiedzy, miejsce pamięci" - Kraków, 12 kwietnia 2017
    Spotkanie "KL Plaszow. Źródła, stan wiedzy, miejsce pamięci" - Kraków, 12 kwietnia 2017
  • Spotkanie "KL Plaszow. Źródła, stan wiedzy, miejsce pamięci" - Kraków, 12 kwietnia 2017
    Spotkanie "KL Plaszow. Źródła, stan wiedzy, miejsce pamięci" - Kraków, 12 kwietnia 2017
 12 IV 2017 r., godz. 18.oo, Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia”, Kraków, ul. Dunajewskiego 8
 Goście:
Ryszard Kotarba (Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie)
Marta Śmietana (Muzeum Historii Miasta Krakowa)
Tadeusz Jakubowicz (Przewodniczący Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie)
 Michał Zajda (Wiceprzewodniczący krakowskiego Oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce)
 
Konzentrationslager Plaszow Niemcy ulokowali w odległości niecałych 4 kilometrów w linii prostej od historycznego centrum Krakowa. Teren obozu jest wielkim cmentarzyskiem, na którym znajdują się szczątki nawet 10 tysięcy Żydów i Polaków. Ryszard Kotarba, autor wydanego w 2014 r. przewodnika historycznego po terenie obozu w Płaszowie zauważył, że po wojnie „poczynania komunistycznych władz nie uwzględniały szczególnego charakteru tego miejsca, teren obozu w znacznej części został zajęty przez pod budownictwo mieszkaniowe i inwestycje miejskie. Dziś znacznie okrojony obszar pozostaje nadal opuszczony, skąpo oznakowany i dość zaniedbany, mimo postępujących prac porządkowych”.
 
Aktualny stan wiedzy na temat funkcjonowania KL Plaszow i źródła do badań nad historią obozu przedstawi Ryszard Kotarba z Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.
 
W dyskusji, która dotyczyć będzie planów zagospodarowania terenów pozostałych po dawnym terenie niemieckiego obozu wezmą udział zaproszeni goście – Marta Śmietana z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Tadeusz Jakubowicz, Przewodniczący Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie oraz Michał Zajda, Wiceprzewodniczący krakowskiego Oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i starszy kustosz w Oddziałowym Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.
 
Spotkaniu towarzyszyć będzie prezentacja zdjęć z zasobu Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Prezentacja stanowi element wystawy multimedialnej „Krakowscy Żydzi podczas II wojny światowej” autorstwa Michała Zajdy.
Przewodnik historyczny po terenie dawnego niemieckiego obozu w Płaszowie można pobrać ze strony www.ipn.gov.pl/do-pobrania.
 
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
do góry