Nawigacja

Aktualności

Konkurs wiedzy o Żołnierzach Wyklętych w Gminie Jerzmanowice-Przeginia

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Wójt Gminy Jerzmanowice-Przeginia wraz z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zorganizowali Konkurs wiedzy o Żołnierzach Wyklętych – Bohaterach Niezłomnych. Jego celem konkursu było upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych, rozbudzanie i rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań historią Polski, kształtowanie postaw patriotycznych, kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego po II wojnie światowej.

Konkurs objęty został patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Odbywał się także pod honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej, Wojewody Małopolskiego, Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.


Konkurs, adresowany do uczniów gimnazjów z terenu gminy odbył się w dwóch etapach: szkolnym i gminnym. Etap szkolny odbył się 1 marca - w Gimnazjum w Jerzmanowicach i w Gimnazjum w Przegini równocześnie - i wzięło w nim udział 51 uczniów. Przed przystąpieniem do konkursu uczniowie mieli możliwość wysłuchania prelekcji przygotowanej przez przedstawicieli IPN: Roksany Szczypty-Szczęch oraz Michała Masłowskiego. Spotkali się również z żołnierzami z Wojsk Specjalnych; mogli zapoznać się z informacjami na temat jednostki wojskowej NIL, a także zobaczyć z bliska umundurowanie i sprzęt żołnierzy.

Etap gminny a zarazem finałowy odbył się 27 marca w Zespole Szkół w Jerzmanowicach. Po kolejnym spotkaniu z żołnierzami z Wojsk Specjalnych i obejrzeniu prezentacji ich sprzętu zwycięzcy etapu szkolnego przystąpili do napisania testu finałowego. W jego wyniku laureatami Konkursu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych – Bohaterach Niezłomnych zostali: Kamila Skowrońska, Bartłomiej Pabisek i Jagoda Szymańska. Uczniowie uczestniczący w Konkursie wykazali się ogromną wiedzą i postawą godną naśladowania. Organizatorzy serdecznie gratulują zwycięzcom i życzą im dalszych sukcesów.

do góry