Nawigacja

Aktualności

Wykład dr. Marcina Chorązkiego „Dziecko żydowskie w okupowanym Krakowie” - Kraków, 22 marca 2017

22 marca o godz. 14.45 odbędzie się wykład dr. Marcina Chorązkiego „Dziecko żydowskie w okupowanym Krakowie”. Spotkanie odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 159 Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Krakowie, przy ulicy Starowiślnej 7. Zajęcia odbędą się w ramach cyklicznych spotkań uczniów z historykiem IPN pod hasłem „My pamiętamy, a Wy? Kraków w okresie okupacji hitlerowskiej. Polska – Francja historia, która łączy”. Uczniowie należą do koła naukowego prowadzonego przez nauczyciela historii, Ewę Krzemieniecką.

Zajęcia stanowią kolejną, już piątą część wykładów z dziejów Krakowa w okresie II wojny światowej. Poprzednio uczniowie dowiedzieli się o przebiegu wojny obronnej we wrześniu 1939 r., o pierwszych represjach okupantów wobec ludności polskiej, w szczególności wobec polskiej inteligencji, a także o konspiracji zbrojnej w Krakowie. W trzeciej części zaznajomili się problemami życia codziennego chrześcijańskich mieszkańców Krakowa w okresie okupacji, a w trakcie najbliższych zajęć dowiedzą się o codzienności żydowskich mieszkańców Krakowa do momentu likwidacji getta w marcu 1943 r.

Jak dzielono podczas okupacji społeczność Krakowa ze względu na religię i urodzenie? Z czym wiązały się represje wobec Żydów na ternie Polski podczas II wojny światowej? Co to było getto i jak żyło się w wydzielonej dzielnicy zwykłym mieszkańcom? Czy dzieci żydowskie były lepiej traktowane od dorosłych przez Niemców? Co stało się z mieszkańcami tej dzielnicy? Co to jest Holocaust? Czy ktoś przeżył Zagładę? Na te i inne pytania odpowie dr Marcin Chorązki.

do góry