Nawigacja

Aktualności

Ostatnie pożegnanie śp. mjr. Zbigniewa Paliwody ps. „Jur”

30 stycznia 2017 r. odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. ppłk. Zbigniewa Paliwody

Ppłk. Zbigniew Paliwoda urodził się 4 października 1929 r. w Krakowie. W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej, a po jej zakończeniu walczył w 6. „krakowskiej” kompanii Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”, dowodzonego przez Józefa Kurasia „Ognia”. W konspiracji używał pseudonimu „Jur”. W tym czasie pracował jako strażnik Służby Ochrony Kolei. Uczestniczył m.in. w brawurowej akcji rozbicia więzienia św. Michała w Krakowie, przeprowadzonej w dniu 18 sierpnia 1946 r. pod rozkazami Jana Janusza „Siekiery”. Niedługo po tym wydarzeniu został aresztowany przez WUBP w Krakowie. Był sądzony przez WSR w Krakowie. Wobec przynależności do oddziału partyzanckiego i działalności z tym związanej groziła mu kara śmierci (art. 118 § 3 KKWP). Wyrokiem WSR w Krakowie z 11 stycznia 1947 r. został jednak uniewinniony z braku wystarczającej ilości dowodów. W późniejszym czasie pracował w Spółdzielni Pracy „Wiertnik” w Krakowie.

Był ostatnim żyjącym uczestnikiem akcji rozbicia więzienia św. Michała w Krakowie. Przez lata zajmował się sprawami kombatantów z okresu podziemia wojennego i powojennego. Był niestrudzonym uczestnikiem spotkań z młodzieżą. Pomimo nasilających się kłopotów ze zdrowiem wciąż uczestniczył w przywracaniu pamięci o żołnierzach powojennego podziemia. O nich i o swoim doświadczeniu wielokrotnie opowiadał uczestnikom rajdów edukacyjno-historycznych szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Ognia”.

Dał wyraz przywiązania do tradycji walk Polaków o wolność Ojczyzny, kładąc przy tym nacisk na wychowanie do wartości i formowanie odpowiedzialnych obywateli – świadomych współuczestnictwa w kształtowaniu własnego państwa.

Laureat nagrody „Świadek Historii” (2014), uhonorowany „Sygnetem Niepodległości” (2015), odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2015).

Zmarł 20 grudnia 2016 r.

Msza św. pogrzebowa odbyła się 30 stycznia 2017 r. w kaplicy cmentarnej na Batowicach w Krakowie. Odprawili ją ks. prałat Władysław Nowobilski z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Ciścu, o. Damian Siwula z parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Wieliczce, ks. Tadeusz Tokarz z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Mogilanach i ks. prof. Henryk Majkrzak SCJ z Krakowa. W ostatnim pożegnaniu wraz z rodziną Zmarłego uczestniczyli reprezentanci organizacji kombatanckich i niepodległościowych z Małopolski (wśród nich m.in. Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” Zarządu Obszaru Południowego w Krakowie, Światowy Związek Żołnierzy AK Koło w Nowym Targu, Młodzieżowa Sekcja ŚZŻAK Koło w Nowym Targu, Klub Historyczny im. AK w Olkuszu, ŚZŻAK Koło Olkuszu), organizacji społecznej „Wyklęci – Niezłomni. Przywróćmy Pamięć Naszym Bohaterom”, Stowarzyszenia „Odra-Niemen”, Oddziału IPN w Krakowie. Licznie przybyli członkowie Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 1. Pułku Strzelców Podhalańskich z Nowego Sącza. Obecni byli także członkowie Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Śląsk Cieszyński oraz GRH NSZ Okręg Podbeskidzie. Asystę honorową pełnili żołnierze 6. Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Franciszka Sosabowskiego. Złożono także wieniec od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Prochy śp. ppłk. Zbigniewa Paliwody spoczęły na Cmentarzu Batowickim w kwaterze Żołnierzy AK.

Fot. z uroczystości pogrzebowych: Michał Masłowski, ze zbiorów Oddziału IPN w Krakowie

do góry