Nawigacja

Aktualności

Program wydarzeń w grudniu na "Przystanku Historia" w Kielcach

Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” w Kielcach ul. Warszawska 5 tel. 696 826 381

WYSTAWY

Kobiety internowane. Gołdap 1982

Ośrodek Odosobnienia dla kobiet w Gołdapi istniał w okresie 9 stycznia – 24 lipca 1982 r. Internowano w nim w tym okresie co najmniej 392 kobiety. Pierwszy transport internowanych dotarł na miejsce już na trzy dni przed formalnym powołaniem ośrodka, nazywanego powszechnie „złotą klatką”, ponieważ – ze względów propagandowych – ulokowano go w luksusowym jak na owe czasy Ośrodku Wczasowym Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Prasy, Książki, Radia i Telewizji. Osadzone tam kobiety były z tego powodu obiektem stałej nagonki mediów – ukazywano je umęczonemu biedą, złamanemu przemocą społeczeństwu jako wyrzutki, symbol rozpasanej opozycji. Wystawa przedstawia zaangażowanie kobiet w działalność związkową w NSZZ „Solidarność” i opozycyjną, wprowadzenie stanu wojennego, Ośrodek Odosobnienia w Gołdapi, życie codzienne osób w nim zamkniętych oraz ich opór i pomoc udzielaną internowanym podczas ich pobytu w Ośrodku. Powstała na podstawie materiałów archiwalnych przechowywanych w archiwach IPN oraz prywatnych pamiątek: listów, wspomnień, piosenek, fotografii pochodzących ze zbiorów internowanych.  Wystawa opracowana przez Oddział IPN w Białymstoku.

„Śni mi się Polska wolna…”

Wystawa poświęcona jest wydarzeniom z lat 1980–1989, chociaż jej zasadnicza część koncentruje się na okresie stanu wojennego w Starachowicach i powiecie starachowickim. Powstanie „Solidarności” jak i okres „wojny polsko–jaruzelskiej” przedstawione zostały zarówno z perspektywy osób zaangażowanych w działalność opozycyjną, jak i aparatu represji. Wystawa powstała w oparciu o dokumenty i fotografie ze zbiorów osób prywatnych oraz zgromadzone w archiwum Instytutu Pamięci narodowej. Ekspozycja opracowana przez „Stowarzyszenie Wolni i Solidarni 1980–1989” we współpracy z nauczycielami starachowickich szkół.  

Wystawy prezentowane będą w grudniu w godzinach otwarcia Przystanku Historia.

 

KONFERENCJE

6.12., godz. 10.00: konferencja naukowa zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej Delegaturę w Kielcach, Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Katedrę Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie „Policja Polska »granatowa« w Generalnym Gubernatorstwie w latach 1939–1945”.

 

HISTORIA DLA KAŻDEGO

7.12., godz. 17.00: wykład Edyty Krężołek „To władza strzela do robotników” poświęcony będzie wydarzeniom Grudnia 1970 r. Czy musiało dojść do tej tragedii?

 

W ROCZNICĘ

13.12., godz. 16.00: spotkanie „Stan wojenny”  z udziałem działaczy opozycji i osób internowanych, poprzedzone będzie wprowadzeniem merytorycznym Marzeny Grosickiej.

 

KŁOPOTY Z HISTORIĄ

14.12., godz. 17.00: spotkanie z dr. Maciejem Korkuciem „Tragedia czy ocalenie narodu? Manipulacje wizerunkiem stanu wojennego” podczas którego zmierzymy się z pytaniem, na ile skuteczna okazała się kampania propagandowa na ten temat.

 

UROCZYSTOŚCI

15.12., godz. 12.00: uroczystość wręczenia nagród w V edycji Nagrody Honorowej „Świadek Historii”.

Nagroda przyznawana jest osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w regionie oraz osobom wspierającym pion edukacyjny IPN w dziele edukacji historycznej.

 

OFERTA DLA SZKÓŁ

LUDZIE (W) HISTORII

8.12., godz. 11.00 oraz 13.00: spotkanie „Drukarze bibuły” z Robertem Adamczykiem i Pawłem Perchelem, drukarzami prasy podziemnej z lat osiemdziesiątych XX w., połączone z praktycznym pokazem stosowanych wówczas technik druku.  

SEANS HISTORYCZNY

13.12., godz. 12.00: projekcja filmu dokumentalnego „Grupy Oporu” reż. M. Dłużewska (51 min.)

Grupy Oporu „Solidarni”, złożone z młodzieży, działały w okresie stanu wojennego i latach osiemdziesiątych XX w. Prowadziły działalność antysystemową i niepodległościową. Film w barwny i dynamiczny sposób ukazuje motywy i metody prowadzonej przez młodych ludzi działalności opozycyjnej.

WARSZTATY

20–21.12., godz. 13:00: warsztaty dla nauczycieli i uczniów biorących udział w konkursie „Kiedy Człowiek był tylko numerem. Obywatele polscy w niemieckich obozach jenieckich, koncentracyjnych oraz obozach zagłady w okresie II wojny światowej”.

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

15.12., godz. 18.00: „Historia w filmie”– projekcja filmu „Czarny Czwartek” w reż. Antoniego Krauze, Kino Fenomen, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, ul. ks. Ściegiennego 2

 

 

 

 

 

 

 

do góry