Nawigacja

Aktualności

Wystawy prezentowane w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” - Kielce, ul. Warszawska, grudzień, godziny otwarcia.

Od 1 do 31 grudnia w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” można oglądać następujące wystawy: Kobiety internowane. Gołdap 1982”, „Śni mi się Polska wolna…”.

Wystawa Kobiety internowane. Gołdap 1982”, przedstawia zaangażowanie kobiet w działalność związkową w NSZZ „Solidarność” i opozycyjną, wprowadzenie stanu wojennego, Ośrodek Odosobnienia w Gołdapi, życie codzienne osób w nim zamkniętych oraz ich opór i pomoc udzielaną internowanym podczas ich pobytu w Ośrodku. Powstała na podstawie materiałów archiwalnych przechowywanych w archiwach IPN oraz prywatnych pamiątek: listów, wspomnień, piosenek, fotografii pochodzących ze zbiorów internowanych.  Ośrodek Odosobnienia dla kobiet w Gołdapi istniał w okresie 9 stycznia – 24 lipca 1982 r. Internowano w nim w tym okresie co najmniej 392 kobiety. Pierwszy transport internowanych dotarł na miejsce już na trzy dni przed formalnym powołaniem ośrodka, nazywanego powszechnie „złotą klatką”, ponieważ – ze względów propagandowych – ulokowano go w luksusowym jak na owe czasy Ośrodku Wczasowym Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Prasy, Książki, Radia i Telewizji. Osadzone tam kobiety były z tego powodu obiektem stałej nagonki mediów – ukazywano je umęczonemu biedą, złamanemu przemocą społeczeństwu jako wyrzutki, symbol rozpasanej opozycji. Wystawa opracowana przez Oddział IPN w Białymstoku.

Ekspozycja „Śni mi się Polska wolna…”, poświęcona jest wydarzeniom z lat 1980–1989, chociaż jej zasadnicza część koncentruje się na okresie stanu wojennego w Starachowicach i powiecie starachowickim. Powstanie „Solidarności” jak i okres „wojny polsko–jaruzelskiej” przedstawione zostały zarówno z perspektywy osób zaangażowanych w działalność opozycyjną, jak i aparatu represji. Wystawa powstała w oparciu o dokumenty i fotografie ze zbiorów osób prywatnych oraz zgromadzone w archiwum Instytutu Pamięci narodowej. Ekspozycja opracowana przez „Stowarzyszenie Wolni i Solidarni 1980–1989”
we współpracy z nauczycielami starachowickich szkół.  

Wystawy prezentowane będą w grudniu w godzinach otwarcia Przystanku Historia.

 

do góry