Nawigacja

Aktualności

Prezes IPN o Europejskiej Sieci Instytucji Archiwalnych Zajmujących się Tajnymi Aktami: chcemy współpracy z Ukrainą

Krakowskie spotkanie Europejskiej Sieci Instytucji Archiwalnych Zajmujących się Aktami Tajnych Służb

Będziemy kontynuować współpracę w ramach Sieci. Już wkrótce jednym z jej efektów będzie strona internetowa, pokazująca dokumenty różnych państw, ilustrujące zależność służb od centrali w Moskwie – zapowiedział we wtorek w Krakowie prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, uczestniczący w konferencji Europejskiej Sieci Instytucji Archiwalnych Zajmujących się Tajnymi Aktami.

Prezes Instytutu, który wziął udział w spotkaniu z dziennikarzami, wyraził też nadzieję, że w przyszłości w poczet Sieci, zrzeszającej obecnie siedem instytucji z różnych państw (Bułgarii, Czech, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier), zostaną zaliczone kolejne podmioty. Mam nadzieję, że z czasem Sieć rozszerzy się na inne państwa powstałe po rozpadzie Związku Sowieckiego, a przede wszystkim na Ukrainę – podkreślił dr Szarek.

Wcześniej, podczas inauguracji dwudniowej sesji, prezes IPN przedstawił zmiany ustawowe i strukturalne w kierowanej przez siebie instytucji, zwracając uwagę m.in. na nowo powstałe jednostki: Biuro Poszukiwań i Identyfikacji oraz Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa. W czasie pierwszego dnia obrad uczestnicy spotkania obejrzeli też m.in. prezentację poświęconą działalności Instytutu – jego misji, strukturze i zadaniom – przygotowaną przez Samodzielną Sekcję Kontaktów Międzynarodowych.

Uczestnicy zwiedzili też Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej. Oprowadzał ich po nim wiceprezes Instytutu Mateusz Szpytma, twórca muzeum.

Konferencja, poświęcona m.in. nowym możliwościom związanym z wykorzystaniem baz danych dawnej bezpieki w pracach naukowych oraz uproszczeniu procedur wspomagających ściganie komunistycznych zbrodniarzy, trwała do środy, 30 listopada 2016.

Europejska Sieć Instytucji Archiwalnych zajmujących się Aktami Tajnych Służb powstała w 2008 roku. Przewodnictwo Sieci w 2016 roku sprawuje Instytut Pamięci Narodowej.

do góry