Nawigacja

Aktualności

70. rocznica tragicznych wydarzeń w Kielcach 4 lipca 1946 roku z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy – Kielce, 4 lipca 2016

W dniu 4 lipca odbyły sie obchody 70. rocznicy tragicznych wydarzeń w Kielcach 4 lipca 1946 roku, których organizatorem były Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Pamięci Narodowej – Delegatura w Kielcach, Narodowe Centrum Kultury oraz Europejska Sieć Pamięć i Solidarność.

W uroczystościach wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda, który w miejscu zdarzenia wygłosił przemówienie i złożył wiązankę kwiatów, aby uczcić pamięć wszystkich, którzy zostali zamordowani 4 lipca 1946 r.

Uroczystościom towarzyszyły dwie debaty. Pierwsza, międzynarodowa Antysemityzm jako narzędzie komunizmu. Pytania – hipotezy  – interpretacje, w której wzięli udział historycy z Berlina, Budapesztu, Izraela i USA. Druga, Badacze wobec wydarzeń w Kielcach 4 lipca 1946 r. Pytania – hipotezy – interpretacje, w której wzięli udział znawcy problematyki relacji polsko-żydowskich.

Przypadającaw bieżącym roku siedemdziesiąta rocznica „pogromu kieleckiego” daje powód do kolejnej refleksji nad złożonością najnowszych dziejów Polski. Dokumenty zgromadzone w dwóch tomach publikacji Wokół pogromu kieleckiego, wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej w 2006 i 2008 r., stanowią wciąż podstawowy zasób źródłowy, który pozwala badać przebieg wydarzeń oraz, co jest nie mniej ważne, stawiać kolejne pytania badawcze. Za sprawą konsekwentnych poszukiwań archiwalnych udało się dotrzeć do nowych, nieznanych wcześniej źródeł, których analiza może przyczynić się do pogłębienia i weryfikacji dotychczasowych ustaleń.

Być może obecny stan badań przybliży nas do odpowiedzi na jedno z najważniejszych pytań dotyczących wydarzeń 4 lipca 1946 r. – czy przebieg i dynamika zajść antyżydowskich w Kielcach spowodowane były przede wszystkim szeregiem działań o charakterze prowokacyjnym, czy też zostały uwarunkowane przez spontaniczne działania tłumu lub poszczególnych grup ludzi. Debaty z udziałem znawców problematyki są niezbędne w dążeniu do prawdy, w przełamywaniu stereotypów i mitów narosłych wokół „pogromu kieleckiego”, są też warunkiem wzbogacania świadomości historycznej społeczeństwa oraz szacunku dla ofiar zbrodniczej przemocy.

 

 

 

 

do góry